רעננה נגד ההפגנות ליד בית רה"מ: "הפרעה לסדר הציבורי"

בבג"ץ שהגישה העירייה היא דורשת לשנות את מתווה ההפגנות המתקיימות ליד ביתו של בנט בטענה כי אלו "מסבות פגיעה קשה לתושבים בכל הגילאים"
מעיין לביא |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
ההפגנות מול ביתו של בנט ברעננה (למצולמים אין קשר לנאמר בידיעה). צילום: פלאש 90

עיריית רעננה, הגישה בג"ץ לשינוי מתווה ההפגנות שמתקיימות בסמוך לביתו של ראש הממשלה נפתלי בנט, ובעיר רעננה ככלל, אשר לטענתה "מסבות פגיעה קשה לתושבים בכל הגילאים" וכן הפרעה משמעותית לסדר הציבורי. מסקר מדידה שהתקיים בהפגנות נמדד רעש שהוא פי 3,000 מהרעש המותר.

על פי העתירה, אשר הוגשה נגד משטרת ישראל, היא התעלמות המשטרה ומפקדיה מפניות חוזרות ונשנות של עיריית רעננה לגיבוש מתווה סביר לעריכת ההפגנות, תוך מהימנעותם מקיום חובתם לשמירת הסדר הציבורי ובטחון הנפש, בין היתר בכך שאינם אוכפים את תקנות הרעש והחוק למניעת מפגעים.

הפגנות בלב שכונת מגורים פרטית

כידוע, בחודשים האחרונים, וביתר שאת מאז תחילת כהונתו של ראש הממשלה מר נפתלי בנט, מקוימות בלב שכונת מגורים פרטית ברעננה, בסמוך לביתו הפרטי של ראש הממשלה ומשפחתו, וכן ברחובות סמוכים ובצמוד למפתן ביתם של תושבי השכונה, וכן בסמוך למעון סיעודי "נועם" המאכלס חוסים קשישים בעלי מוגבלויות שונות, הפגנות אשר מכוונות בעיקר כלפי בחירתו כראש ממשלה, ולאחרונה אף בעניינים שונים, על ידי קבוצות מפגינים שונות.

ההפגנות נערכות בסמיכות קרובה לביתו הפרטי של ראש הממשלה, ולא מעונו הרשמי, כאשר אין כל סבירות באשר למרחק ההפגנות מבתי המגורים ולרעש המוקם שלא כדין באזורם. במצב דברים זה, מופר האיזון הנדרש בין הזכות החוקתית להפגין ולחופש הביטוי, לבין הפגישה החמורה בתושבי השכונה, אשר סובלים לילות כימים, מצעקות, אלימות מילולית, קריאות "מואזין", מוזיקה רועשת, חסימת צירי תנועה מרכזיים ויצירת סיכונים תעבורתיים ועד לאחרונה אף השמעת קולות אזעקות וסירנות שגרמו לחרדות של ממש בקרב הילדים ותושבי האיזור.

רעש בלתי נסבל

בנוסף, ההפגנות, הנערכות תוך שימוש באמצעי הרעשה והגברה בעוצמות רעש מחרידות ובלתי סבירות לאוזן אנושית, גורמות למפגע בריאותי, לחרדות ולפחד גדול בקרב התושבים וילדיהם. מסקר מדידה שהתקיים בזמן ההפגנות עולה כי לדוגמא מהשעה 22:00 נמצא רעש שנע בין 76-74 דציבל, שהם פי 3,000 (!!) מן הרעש המותר על פי תקנות הרעש בשעות אלו. לעתירה אף צורפה חוות דעת של רופא מומחה, לפיה לחשיפה ממושכת לרמות רעש קיצוניות, יש השלכות הרסניות ונזקים היקפיים לגוף האדם ולשלומו הנפשי, במיוחד נכון הדבר כאשר מדובר באוכלוסיות רגישות יותר, כגון ילדים, קשישים, אנשים בעלי צרכים מיוחדים וכו'.

בעקבות פניות חוזרות ונשנות של עיריית רעננה ותושבי העיר, הפיצה המשטרה מסמך תנאים למחאות באזור ביתו הפרטי של רה"מ חה"כ נפתלי בנט, אולם הנחיות המשטרה לא כובדו ולא קוימו על ידי ציבור המפגינים, אשר המשיכו בהתפקרותם תוך שהם מטילים את מוראם ואימתם על השכנים והעוברים ושבים במקום, ומצד המשטרה עדיין לא בוצעה כלפי ציבור המפגינים כל אכיפה לשם עמידה בתנאים שנקבעו.

דרישה לצו ביניים

משכך, העירייה פנתה לבית המשפט בבקשה להוציא צו ביניים המורה למשטרה להגביל את תדירות והיקף ההפגנות הנערכות, וכן לאכוף את הקמת הרעש עד לסיום ההליכים בעתירה זו. יודגש כי העירייה ותושביה אינם חולקים על הזכות הדמוקרטית למחות, אלא שמנגד עומדות זכויותיהם של תושבי המקום, ויש לאזן בין זכויות הצדדים באופן מידתי.

עם הגשת העתירה, ניתנה החלטת בית המשפט העליון, לפיה על המשטרה להגיש תגובה לעתירה ולבקשה למתן צו ביניים וזאת עד ליום שלישי הבא.

_____________________________________________________________________

עו"ד אסנת צחי

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות