כמה כסף בזבזה המדינה על גנב בושם שהוחזר?

הליכי מעצר, 6 דיוני הוכחות, תובעת וסנגור ציבורי – אלו המשאבים שהשקיעה המדינה בהליכים פליליים נגד דר רחוב, חולה גוף ונפש שגנב והחזיר בושם מהסופר פארם. ביהמ"ש גזר עליו עבודות שירות
גילי סיוון-כהן |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אילוסטרציה envato

כמה כסף המדינה משקיעה בגנב בושם בשווי מאות שקלים בודדים מסופר פארם (הבושם הוחזר לחנות) שהינו דר רחוב, בן 54, מאובחן כלוקה במחלת נפש כרונית ונמצא בטיפול מרפאתי? שישה דיונים בבית משפט, תובעת וסניגור. באחרונה שופטת בית משפט השלום ברחובות, אפרת פינק, גזרה על הנאשם חודש עבודות שירות ומאה שקלים קנס על אותה גניבה.

הנאשם הורשע, לפי הודאתו בעובדות כתב האישום בעבירה של גניבה, לאחר שעל פי כתב האישום, ב-19 בינואר 2020, בשעות הצהריים, נטל מחנות סופר פארם ב"קניותר" נס ציונה בושם בשווי של 389 שקלים ויצא מהחנות. הסדר הטיעון לא כלל הסכמה עונשית.

דר רחוב במצב נפשי ירוד

הנאשם מאובחן כלוקה במחלת נפש כרונית ונמצא בטיפול מרפאתי. מגיליון הרישום הפלילי עולה, שבעברו של הנאשם תיקים רבים הסתיימו בצו להפסקת הליכים בשל מצבו הנפשי, בין היתר בשנה האחרונה. בשנה האחרונה גם הוארך מאסר על תנאי בעניינו. כן עולה מחוות הדעת הפסיכיאטרית כי הנאשם בן 54, רווק ואב לילד יחיד שנמסר לאימוץ ובחודשים האחרונים הנאשם דר רחוב, אינו עובד ומתקיים מקצבת נכות של המוסד לביטוח לאומי על רקע מצבו הנפשי.

באת כוח התביעה טענה, כי מתחם העונש ההולם את העבירה מושא כתב האישום, נע בין מאסר על תנאי ובין מאסר לתקופה של מספר חודשים. עוד טענה באת כוח התביעה, כי בקביעת העונש ההולם בתוך המתחם יש לקחת בחשבון את הנסיבות הבאות שאינן קשורות בביצוע העבירה, כך לחובתו של הנאשם עבר פלילי מכביד ותיקים תלויים ועומדים והנאשם ממשיך לבצע עבירות ולא לומד את לקחו ולא עבר טיפול כלשהו.

עבר של 35 אשפוזים

הסנגור טען מנגד, כי בקביעת העונש ההולם בתוך המתחם יש לקחת בחשבון את הנסיבות הבאות שאינן קשורות בביצוע העבירה שהנאשם הודה בהזדמנות הראשונה, כבר בתחנת המשטרה, הוא לוקה בסכיזופרניה ובעברו 35 אשפוזים.

עם זאת, הוגשה חוות דעת לפיה הנאשם כשיר ואחראי למעשיו, אך בשנה האחרונה הסתיימו שני תיקים בעניינו של הנאשם בהיעדר כשירות לעמוד לדין והוא אושפז למשך 4 חודשים בצו כפוי. בהרשעתו האחרונה של הנאשם הוארך מאסר על תנאי מטעמי צדק בשל מצבו הנפשי; כיום הנאשם נמצא בצו טיפול מרפאתי, מיוצב ומאוזן. לטענת הסנגור, עונש של מאסר בדרך של עבודות שירות אינו רלוונטי בשל מחלת הנפש ממנה סובל והבושם הוחזר לחנות ולא נגרם נזק.

ביהמ"ש התחשב

השופטת פינק ציינה כי עיקר המחלוקת בין הצדדים היא בשאלה אם יש למקם את הנאשם בתחתית המתחם ולהסתפק בהטלת מאסר על תנאי גרידא בשל מצבו הנפשי של הנאשם, ולמרות עברו הפלילי, או שמא יש להטיל עליו עונש הכולל מאסר, שיכול ויבוצע בדרך של עבודות שירות.

"באיזון בין הנסיבות לזכותו של הנאשם", כתבה השופטת, "משמע הודאתו, נסיבות חייו הקשות ומצבו הנפשי, בין הנסיבות לחובתו, ובעיקר עברו הפלילי המכביד, יש להטיל על הנאשם עונש שנמצא באמצע המתחם הכולל מאסר, שיכול ויבוצע בדרך של עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס".

עבודות שירות וקנס

השופטת פינק ציינה עוד בהחלטתה כי הנאשם נשלח פעמיים לממונה על עבודות שירות. "תחילה", כך כתבה, "צוין כי לא העביר המסמכים הרלוונטיים לעניין מצבו הנפשי. בהמשך, לפי חוות דעת לא נמצא מתאים לביצוע עבודות שירות בשל מצבו הרפואי. את חוות דעתו ביסס הממונה על מסמך רפואי ועל התרשמות מהנאשם. עיון במסמך הרפואי מגלה, כי ברקע של הנאשם סכיזופרניה ושימוש בסמים, אולם הוא מטופל ושולל שימוש בסמים. כן העריך הרופא המטפל כי בוחן המציאות שלו שמור למרות שהשיפוט לקוי. לא מצאתי כי יש במסמך זה כדי לשלול בהגדרה ביצוע עבודות שירות, כאשר הנאשם הביע בפניי נכונות לבצעם".
_________________________________________________________

לצפייה ודירוג כבוד השופטת אפרת פינק

________________________________________________________

עו”ד אביעד לנצ’נר

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות