בעקבות ליקויים – בקשת פירוק ל"משפחה חדשה"

בקשת הפירוק מגיעה לאחר ביקורת עומק של משרד המשפטים בה עלה החשד כי פעילות העמותה שייסדה עו"ד אירית רוזנבלום, הינה למטרות עסקיות ובניגוד לחוק
רונן לוי |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אירית רוזנבלום, מנכ"לית ומייסדת "משפחה חדשה". צילום: ויקיפדיה CC BY-SA 3.0

הכל נשאר במשפחה? לאחר ביקורת עומק של יחידת רשם העמותות, שהעלתה חשד כי פעילות העמותה 'משפחה חדשה' הינה למטרות עסקיות ולמימון מקורבים, הגישה יחידת אכיפה ובקרה ברשות התאגידים בקשה לפירוקה לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

בקשת הפירוק מתבססת על ביקורת עומק שערך הרשם בעמותה, אשר מצאה ליקויים חמורים בהתנהלותה. בין היתר, נמצא כי העמותה חילקה רווחים למייסדת העמותה, עו"ד אירית רוזנבלום, בניגוד להוראות חוק העמותות. חלוקת הרווחים נעשתה בדרך של התקשרות של העמותה עם חברה פרטית, בבעלותה של רוזנבלום, אליה הועברו סכומי כסף משמעותיים, ללא כל פיקוח מצד מוסדות העמותה.

המקורבים הרוויחו כסף

באופן דומה, כך לפי הנטען, העבירה העמותה כספים לחברה פרטית, בה משמש אחיה של עוה"ד רוזנבלום, כאחד משני בעלי המניות והדירקטורים. הביקורת מצאה כי עו"ד רוזנבלום, ששימשה גם כמנכ"לית העמותה, פעלה בניגוד עניינים ואישרה התקשרויות אשר היא וקרוביה הפיקו מהם רווחים כספיים.

הביקורת שערך רשם העמותות העלתה גם חשד כבד, כי עיקר פעילותה של העמותה הוא למטרות עסקיות וכי כספים שגבתה העמותה מלקוחות, כשכר טרחה עבור שירותים משפטיים שנתנה, סווגו בדיווחיה הכספיים של העמותה כתרומות. יצוין, כי חרף מספר רב של הזדמנויות שניתנו לעמותה, העמותה לא המציאה לרשם את המסמכים שנדרשו ממנה וסיפקה תשובות חלקיות בלבד לפניות הביקורת.

בינואר השנה פורסם כי בעקבות דוח ביקורת שנעשה לעמותת 'משפחה חדשה, רשמת העמותות ממליצה להעביר את הטיפול בה, אל יחידת אכיפה ובקרה לשם שקילת הליכי פירוק, בעקבות ליקויים חמורים לרבות חלוקת רווחים אסורה למייסדת העמותה המכהנת גם כמנכ"לית.

בדוח ביקורת עומק שערך רו"ח דורון פרלשטיין, מטעם יחידת רשם העמותות ושפורסם בימים האחרונים, עלו ליקויים חמורים בהתנהלותה של עמותת "משפחה חדשה" אשר, בין היתר, מעניקה ייעוץ וסיוע משפטי בכל הנוגע לענייני משפחה, באמצעות צוות עורכי דין המתמחה בדיני משפחה ומנפיקה "תעודות זוגיות", אשר לטענת העמותה מזכות את המחזיקים בהן בזכויות השוות לזכויות בני זוג נשואים.

דוח הביקורת הועבר לבדיקה

לאחר בדיקת הדוח ונוכח חומרת הליקויים ובהמשך לפגישה עם העמותה, קבע רו"ח אילן דנה מיחידת רשם העמותות, אשר טיפל בתיק העמותה, כי עמותת משפחה חדשה מתנהלת בניגוד לחוק העמותות ולהנחיות רשם העמותות בהתאם לחוק זה, ובכלל זה – מחלקת רווחים למייסדת העמותה, שמכהנת כמנכ"לית העמותה, באמצעות תשלומים לחברה בבעלותה.

עוד עלה חשש כבד כי העמותה גובה כספים כשכר טרחה עבור שירותים משפטיים שהיא נותנת ללקוחותיה תוך רישומם כתרומות ולא כתשלום שכר טרחה. ליקוי זה מקבל חומרה יתרה לאור כך שהעמותה מוכרת כמוסד ציבורי לעניין תרומות לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה.

________________________________________________________________

עו"ד אורי גמר

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות