דרש ביטול מזונות בגלל מצב כלכלי – ביהמ"ש גילה תמונה אחרת

האב טען כי חלה ירידה משמעותית בהכנסתו אולם לאחר בירור טענותיו התברר כי מצבו הכלכלי דווקא השתפר. השופטת: "גילה טפח וכיסה טפחיים"
גילי סיוון-כהן |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
גירושין באלפיון העליון - אילוסטרציה של evanto
אילוסטרציה evanto

שופטת בית המשפט לענייני משפחה בפתח תקווה, אפרת ונקרט, דחתה בקשה של אב לבטל או להפחית את דמי המזונות שהוא משלם. השופטת קבעה כי לא רק שמצבו הכלכלי לא הורע כפי טענתו, אלא הוא השתפר והשיתה על האב הוצאות משפט בסך 35 אלף שקלים. "האב לא התנהל ב'קלפים פתוחים' והיה בהתנהלותו זו משום חוסר תום לב מובהק", כתבה השופטת בהחלטתה.

הצדדים נישאו לפני 13 שנים ומנישואין אלו נולדו להם שני ילדים, יחסי הצדדים עלו על שרטון ודרכיהם נפרדו. הצדדים הסדירו את מכלול הסוגיות ביניהם בהסכם גירושין שנחתם לפני שבע שנים שם הוסכם כי הקטינים יהיו בהחזקת האם ובמשמורתה, האב התחייב לשלם לידי האם עבור כלל צרכיהם של הקטינים, לרבות מדור ואחזקתו, סך של 4,600 שקלים לחודש.

שינוי נסיבות מהותי

לפני כשנתיים וחצי, הגיש האב תביעה בה ביקש כי בית המשפט יקבע כי המשמורת של הילדים תהיה אצלו ולחילופין לקבוע כי המשמורת תהיה אצל התובע והנתבעת יחדיו לפי זמני שהות משותפים ושווים. כמו כן הוגשה תביעתו לביטול או לחילופין הפחתת המזונות. לטענת התובע, הכנסתו הפנויה בעת חתימת ההסכם עמדה על סך של 9,600 שקלים לחודש לאחר ניכוי דמי מזונות והחזר משכנתא.

עם זאת, כיום, לטענת התובע חלה ירידה משמעותית בהכנסותיו ובהכנסתו הפנויה. עבודתו הופסקה בשנת 2018. שכרו עומד על סך של כ-14 אלף שקלים נטו בממוצע לחודש. יוצא אם כן כי הכנסתו הפנויה של התובע עומדת כיום על סך של 5,771 שקלים לחודש לאחר ניכוי תשלום דמי מזונות והחזר משכנתא. לדבריו לא רק שהוא איבד משרה יוקרתית אלא איבד כמחצית מהכנסתו הפנויה.

הנתבעת טענה מנגד כי לא מתקיימים התנאים להפחתת מזונות כפי שנקבעו בפסיקה. במקרה דנן לא התרחש שינוי נסיבות מהותי, וודאי לא לרעת התובע, ככל שחל שינוי מאז חתימת ההסכם, השינוי הוא לטובת התובע. לטענת האם, התובע לא פעל ואינו פועל בתום לב וההסכם בין הצדדים אינו מותיר כל פתח לשנותו, במפורש או מכללא. זאת ועוד, בהתאם להסכם ויתרה הנתבעת על מזונותיה וכתובתה וכן נרשם במפורש בהסכם כי תנאיו שלובים אלו באלו.

השופטת ונקרט: "לא התנהל ב'קלפים פתוחים'"

השופטת ונקרט דחתה את בקשת האב וקבעה כי לאחר שבחנה לעומק את כתבי הטענות, הגיע לכלל מסקנה כי התובע לא הוכיח שינוי נסיבות מהותי בדמות ירידה כלשהי בהכנסותיו. בנוסף השופטת לא שוכנעה כי תביעת התובע הוגשה בתום לב וכי יש הצדקה להתערבות בית המשפט והפחתת דמי המזונות.

"התובע לא התנהל 'בקלפים פתוחים' במהלך המשפט בכל הנוגע למצבו הכלכלי, גילה טפח וכיסה טפחיים והיה בהתנהלותו זו משום חוסר תום לב מובהק, אשר גם הוא אינו מצדיק הפחתת מזונות. משלא מצאתי לקבל את טענות התובע בדבר הרעה במצבו הכלכלי לעומת מועד חתימת ההסכם ואף להיפך, סברתי כי מצבו הכלכלי השתפר ומשלא מצאתי כי השינוי הקל לטובה שחל במצבה הכלכלי של האם יש בו כדי להוות שינוי נסיבות משמעותי ברמה הכלכלית, הרי שמטעם זה בלבד מצאתי לדחות את התביעה", כתבה השופטת ונקרט בהחלטתה.

___________________________________________________________

לצפייה ודירוג כבוד השופטת אפרת ונקרט

___________________________________________________________

בדוק האם אתה זכאי להפחתת מזונות

שלב 1 מתוך 10

  • בבואו של בית המשפט לקבוע מהם דמי המזונות הראויים, נבחנים צרכי הילדים בהווה ובעתיד וכן את רמת השתכרותם של ההורים. אולם, על אף הניסיון לצפות את העתיד, בית המשפט אינו יכול לצפות כל שינוי בנסיבות ועל כן, במקרים רבים, עולה הצורך של הפחתת מזונות על מנת לבחון את סיכוייך להפחית מזונות השב על השאלון הבא:

עו"ד הילה וינטרוב

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות