סחר בסמים – החטא ועונשו

כיצד משפיעה מגמת הלגליזציה בקנאביס על הענישה? באלו סמים אסור לסחור ומה דינו של מי ש"ארגן" סמים לחבריו? עו"ד נדב גרינוולד במאמר מיוחד
עו"ד נדב גרינוולד |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
עו"ד נדב גרינוולד

עבירת סחר בסמים היא עבירה פלילית שהעונש בגינה עלול להיות מאסר בפועל. באלו סמים אסור לסחור? מה דינו של אדם ש"מארגן" סמים לחבריו? וכיצד נקבע העונש על סחר בסמים? על כך במאמר שלפניכם.

ראשית, חשוב שנבין ונכיר את החוק שאוסר על מכירה והפצה של כל סוגי הסמים המסוכנים המצוינים בחוק:

“לא ייצא אדם סם מסוכן, לא ייבא אותו, לא יקל על ייצואו או ייבואו, לא יסחר בו, לא יעשה בו שום עסקה אחרת ולא יספקנו בשום דרך בין בתמורה ובין שלא בתמורה, אלא אם הותר הדבר בפקודה זו או בתקנות לפיה או ברשיון מאת המנהל” (סעיף 13 לפקודת הסמים המסוכנים).

258 צמחי קנאביס נתפסו - תצלום אילוסטרציה
אילוסטרציה envato

כמו כן, החוק אוסר על תיווך של עסקאות סמים בין המוכר לקונה:

“לא יתווך אדם – בין בתמורה ובין שלא בתמורה – בפעולה אסורה לפי סעיף 13” (סעיף 14).

הסחר בסמים שמופיע בפקודת הסמים המסוכנים, כולל סחר במריחואנה על סוגיה השונים. אמנם יש הסבורים, כי מריחואנה היא למעשה "סם קל’, ולמרות זאת החוק אינו רואה הפרדה בין סוגי הסמים ומגדיר אותה כ"סם מסוכן". בסופו של משפט ודיון, החוק כן מקל בעונשם של חשודים בסחר במריחואנה לעומת סחר בקוקאין אבל יש לדעת, כי מדובר בשיטת משפט שהתפתחה ולא כפי שהחוק מגדיר.

עונשו המקסימלי של הסוחר בסמים, כפי הנקוב בסעיף 19א:

"העובר על הוראות סימן זה, דינו – מאסר עשרים שנים או קנס פי עשרים וחמישה מהקנס האמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל”ז-1977.".

עונש זה זהה לעונש הקצוב בחוק על גידול, ייצור והפקת סמים, ושונה מהעונש הקצוב להחזקה ושימוש לצריכה עצמית. העונש המקסימלי של המחזיק או המשתמש בסם לצריכה עצמית מופחת בהרבה, ועומד על מאסר של שלוש שנים או קנס בגובה הקנס האמור בחוק העונשין.

ההבדל בין גידול וסחר לצריכה עצמית

החוק מבדיל בצורה ברורה בין גידול, הפקה, מכירה וסחר, לבין החזקה ושימוש לצריכה עצמית. המחוקק אמנם כן מעוניין להילחם בכל הכוח בתופעת הסמים המתפשטת בחברה, אבל כן עשוי לראות "בעין יפה יותר" שימוש מוגבל באופן פרטי מאשר כזה שנעשה לשם הציבור.

לכאורה, אם מסתכלים על כלל האמור בחוק, אדם הסוחר בסמים עלול להיכנס לכלא לתקופה של עשרים שנה או לשלם קנס בגובה מיליוני שקלים, שכן אותו אדם "שמארגן" סמים לחבריו בעצם מוכר להם את הסם, או מתווך בינם לבין הסוחר הגדול יותר. כך או כך, שתי הפעולות הללו אסורות בחוק ועונשם כמעט זהה. החשיבה הרווחת, כי במקרה שבו נתפסת עם כמות גדולה של סמים מסוכנים, עליך לומר שמדובר בסמים לטובת חבריך ולא לטובת הציבור ובכך יופחת עונשך, איננה נכונה והחוק יכול למצוא אותך "מתווך" בעסקה, מה שלא פחות חמור מבחינת הענישה.

חשיבות הייעוץ המשפטי

בעקבות האמור לעיל, עת נפתחה נגדכם חקירה פלילית בנושא סמים, עליכם לפנות כמה שיותר מהר ובדחיפות לעורך דין פלילי, בעיקר כזה שעוסק בתחום עבירות הסמים. החוק וכן התקדימים שהגיעו בעקבותיו הינם פתלתלים ולעיתים קרובות, הדקויות הן חבלי ההצלה הגדולים ביותר עבורכם. כאן מתקיים בדיוק תפקידו של עורך הדין הפלילי, שינסה למצוא את נקודות התורפה של התיק כמו: התנהלות משטרתית לקויה או כתב אישום מנופח מידי, על מנת שתצאו מזה עם מינימום נזק.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות