ביהמ"ש אישר: משמורת משותפת בגלל ניכור הורי

נדחה ערעור של אם על פס"ד שקבע כי ילדיה לא יהיו במשמורת בלעדית שלה ויחלקו את זמני השהות בינה לבין הגרוש. השופט: "מה שמפריע לה זה תווית המנכרת?"
גילי סיוון-כהן |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
ניכור הורי - אילוסטרציה
אילוסטרציה

הרכב שופטי בית המשפט המחוזי בראשות אב בית הדין, השופט שאול שוחט, דחה בהסכמה ערעור של אישה על פסק דין שקבע משמורת משותפת בינה לבין הגרוש בשל היותה אם מנכרת. השופטים הבהירו בפסק הדין שהאחריות של ההורים הינה היא אחריות משותפת אף שסייגו כי לא בטוח שהיה מקום לקבוע שאכן מדובר באם מנכרת וככל הנראה מוטלת אשמה על שני הצדדים. השופטים קראו לשינוי השיח המשפטי תוך ביטול מושג ההורה המשמורן ומעבר לחלוקת אחריות ההורית וזמני השהות. בפסק הדין ציין השופט שוחט כי מבחינת האם "שאלת המשמורת היא לא העניין בתיק הזה, אלא מה שמפריע לה היא תווית האמא המנכרת שהודבקה לה".

על פי הערעור שהגישה האישה לבני הזוג שני ילדים, בן 14 ובת 8 ובית המשפט למשפחה בתל אביב, כי יש להותיר את המשמורת על ילדיהם בידי שניהם, במתכונת של משמורת משותפת. האם ערערה על המשמורת המשותפת שניתנה וכן הלינה על תיוגה בפסק הדין כאם מנכרת, מה שלדבריה הביא להענשתה בדרך של גריעת המשמורת מידיה.

תווית של ניכור

השופטים שדחו את הערעור בהסכמה לאחר שבין השאר השופט ציין כי מעיון בתסקיר עלה שהקביעה כי מדובר באם מנכרת הייתה נמהרת מדי וממצאי התסקיר מפנים אצבע מאשימה לשני הצדדים, אמר השופט שוחט כי "שאלת המשמורת היא לא העניין בתיק הזה, אלא מה שמפריע לאם היא תווית האמא המנכרת שהודבקה לה".

השופטים ניצלו את ההזדמנות כדי לקרוא לכך שבמרבית התיקים לא ייקבע הורה משמורן והשיח יעבור מדיון בשאלת המשמורת לקביעת אחריות הורית משותפת וזמני שהות והדבר יביא לדבריהם לצמצום המלחמות בנושא בין הורים גרושים.

השופט שוחט הבהיר גם בפסק הדין, כי על פי החוק, ההורים הם האפוטרופוסים הטבעיים על ילדיהם הקטינים וככאלה מוטלת עליהם "החובה והזכות" לדאוג לצרכיהם וגם הזכות להחזיק בהם. ההורים רשאים להסכים ביניהם מי מהם יחזיק בקטין ומה יהיו זכויות ההורה שלא יחזיק בו. הסכם כאמור חייב לעלות בקנה אחד עם טובת הקטין והוא טעון אישור בית משפט.

אחריות הורית במרכז

השופט ציין כי גם ההורה שהוענקו לו, לצורך העניין, "הסדרי שהות" עם הקטין, ייחשב כמי שמחזיק בו באותו פרק זמן בו הקטין נמצא בביתו או תחת אחריותו. השוני הוא בזמני ההחזקה מי יותר מי פחות ואם שווה בשווה.

כך, אין במסירת ההחזקה הפיסית של הקטין לידי מי מההורים כדי לפגוע או לגרוע מהאפוטרופסות של ההורה שנקבעו לו "הסדרי שהות". השופט ציין כי הגיעה העת ש"השיח המשפטי יכוון לאחריות ההורים, להבדיל ממשמורת ולחלוקת זמני השהות".

"בכך יובהר להורים הנצים, כי ככל שהאחריות ההורית הינה משותפת, אף ההחזקה (המשמורת) היא משותפת, גם אם זמני השהות אינם זהים או שווים… שיח משפטי ברוח זו, כך יש לקוות, יביא ל'הרגעת רוחות המלחמה' על המשמורת גם בהקשר של חזקת הגיל הרך״, כתב השופט שוחט בפסק הדין.

________________________________________________________

לצפייה ודירוג כבוד השופט שאול שוחט

________________________________________________________

משרד עוה"ד ניב & בידרמן

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות