תלונה: "עורכת הדין שינתה פרוטוקול וגרמה להטעיה"

ע"פ התלונה שהוגשה לוועדת האתיקה של לשכת עוה"ד שינתה עורכת הדין פרוטוקול של ישיבת שימוע, ועל כי במכתב רשמי בשם אונ' בן-גוריון השמיטה פרטים חשובים
דניאל בן חמו |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אילוסטרציה envato

תלונה חמורה הוגשה באחרונה לוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין, מחוז דרום, נגד עורכת הדין אלמוג סלע, מהמחלקה המשפטית של אוניברסיטת בן-גוריון, על ששינתה פרוטוקול של ישיבת שימוע שלא כדין ומסרה אותו לרשויות האוניברסיטה, אשר הגישו אותו לבית הדין לעבודה. את השינויים עשתה עורכת הדין סלע על בסיס הפרוטוקול שרשמה מזכירת המחלקה להיסטוריה כללית.

רק משום שנחשף שהמסמך אינו תואם למה שנאמר בישיבה, אשר הוקלטה בידי העובד המפוטר עצמו, הודתה עורכת הדין סלע, לאחר שנתיים, בתצהיר גילוי מסמכים, כי עשתה שינויים בפרוטוקול. לדבריה, היא שינתה את המסמך על בסיס "רישום" שעשתה לעצמה בישיבה, אותו סירבה לחשוף כיוון שלדבריה חל עליו חסיון עורך דין-לקוח.

על פי התלונה, עורכת הדין סלע לא יכלה לקיים רישום מדויק ואמין כיוון שניהלה את הישיבה וקיימה במהלכה דיאלוג עם בא כוח העובד. בנוסף לכך, כיוון שפרוטוקול הוא מסמך פומבי ולא פנימי לאוניברסיטה, שינוי כזה איננו במסגרת ייעוץ עורך דין ללקוח.

שומר סף?

"ממילא", כך נאמר בתלונה, "רישום שכזה איננו יכול להצדיק הוספת דברים שלא נאמרו בישיבה או השמטת דברים שכן נאמרו בה. הרי פרקליט אמור להיות שומר הסף ולדאוג שפרוטוקול ישקף את הנאמר בישיבה, ואילו עורכת הדין סלע הוסיפה דברים באופן הנחזה כמסייע לבעלי עניין באוניברסיטה, והשמיטה עניינים שנחזה שלא עלו בקנה אחד עם רצונם. בבית המשפט העיד פרופ' היימס, אשר כיהן אז כראש המחלקה להיסטוריה וכיום משמש כרקטור האוניברסיטה, כי המסמך שנמסר על ידי עורכת הדין סלע כפרוטוקול בחלקים איננו משקף את מה שנאמר בישיבה. אך מסמך זה השפיע על חברי המחלקה שהתכנסו שבוע לאחר השימוע ובו החליטו סופית לפטר את העובד".

עוד לפי התלונה, עד שנאלצה להודות כי שינתה את הפרוטוקול, לא הצהירה עורכת הדין סלע על אחריותה לצירוף התוספות למסמך או בהשמטות – לא בפני העובד המפוטר, חברי המחלקה, רשויות האוניברסיטה או בתי המשפט.

"מדובר במה שנחזה כעבירה על כללי האתיקה של לשכת עורכי הדין", נכתב בתלונה, "ועל חוק לשכת עורכי הדין בדבר מחויבות עורך דין לעזור 'לבית המשפט לעשות משפט'. כמה מן השינויים שעשתה עורכת הדין סלע קשורים לעובדה כי חברת המחלקה להיסטוריה, פרופ' אוסטינובה, שינתה את קורות חייו של העובד המפוטר, אותם הגישה בשמו ללשכת הרקטור של האוניברסיטה על מנת להגישו כמועמד למלגת אלון בפני הועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת), שאצל המועצה להשכלה גבוהה. בזמן השימוע לא ידע העובד מי שינה את קורות חייו ומשכך לא האשים אדם מסוים באופן נחרץ. אך עורכת הדין סלע שמה בפיו דברים שלא אמר, כאילו האשים בישיבה את פרופ' אוסטינובה במעשה וכאילו ידע על כך. מהוספת המילים על ידי עורכת הדין ניתן להבין כי היא בעצמה ידעה על מעשיה החמורים של חברת הסגל".

קורות החיים שונו

יתר על כן, נטען עוד, לאחר הפיטורים פנתה עורכת הדין בשם האוניברסיטה אל הות"ת במכתב, בו כתבה למעשה כי האוניברסיטה לא תעמוד בהתחייבות אותה נטלה על עצמה בחוזה שחתמה עם הות"ת תמורת כספי ציבור, היינו, לקלוט את העובד ב"משרה קבועה" באוניברסיטה לאחר סיום מלגת אלון, ולאחר שכבר קיבלה את הכספים עבור התקן האוניברסיטאי. באותו מכתב השמיטה לחלוטין עורכת הדין סלע את העובדה שפרופ' אוסטינובה שינתה את קורות החיים של העובד, אשר הוגשו לות"ת, לכלול בהם פרטים לא נכונים. נטען כי מסמכים אלו, שהוגשו לבתי משפט, "יצרו תמונה לא נכונה".

אולם, לשם השלמת התמונה, בהליכים המשפטיים הוכיח העובד לטענתו בראיות רבות כי מעולם לא ידע ולא הסכים לשינוי שנעשה בקורות החיים שלו, ובמיוחד נוכח העובדה שאת חתימתו גזרה פרופ' אוסטינובה ממסמך אחר והדביקה אותה על טופס קורות החיים שהיא עצמה יצרה, להראות כאילו חתם עליו בעצמו. בהדבקת החתימה וכן בשינוי קורות החיים הודתה פרופ' אוסטינובה בהליכים המשפטיים, אך מעשיה לא קיבלו את תשומת הלב הראויה להם בבתי המשפט.

פסק דין של שופט בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע יוחנן כהן, שנודע לאחרונה מתלונה אחרת כ"פסק הדין המועתק", מכיוון שנטען שהועתק מן הסיכומים של האוניברסיטה, התעלם לחלוטין מטענת העובד אודות זיוף חתימתו בידי פרופ' אוסטינובה, ובית הדין הארצי לעבודה, בהרכב בראשות השופט אילן איטח, שדן בערעור על פסק הדין, נתן החלטה שהותירה מחוץ לפרוטוקול הדיון חלק מציטוט הודאתה של פרופ' אוסטינובה בדבר הדבקת החתימה. כך או כך, מעשיה של עורכת הדין סלע עצמם בשינוי הפרוטוקול הוסתרו במשך שנים מגורמים רבים, גם מבתי המשפט.

________________________________________________________________________

עו”ד אורי גמר

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות