לא ימונה חוקר למותו של אהוביה סנדק

ביהמ"ש העליון דחה את הבקשה שהגישו הורי הנער שנהרג במהלך מרדף משטרתי על רקע הטענות כי המשטרה היא האשמה במותו וקבע כי "נוהלה חקירה יסודית ומקיפה"
רונן לוי |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
המחאה על מותו של הנער אהוביה סנדק ז"ל, צילום: פלאש 90

בית המשפט העליון, דחה את בקשת הורי אהוביה סנדק ז"ל, למינוי שופט חוקר לפי חוק חקירת סיבות מוות. כזכור ברקע הבקשה אותו אירוע טראגי שהתרחש לפני חמישה חודשים, במהלכו מצא המנוח אהוביה סנדק ז"ל את מותו במהלך מרדף משטרתי. "פעולות החקירה הנדרשות בוצעו וכי נוהלה חקירה יסודית ומקיפה. בנסיבות אלה ובהתקיים חקירה נאותה, לא מצא בית המשפט לנכון להורות על פעולות חקירה עצמאיות והורה על סגירת התיק", נכתב בהחלטת בית המשפט.

מטיעוני הצדדים עלה כי עקב חשד לביצוע עבירות החל מרדף משטרתי אחר רכב הסובארו בו נסעו המנוח ואחרים. בשלב הראשון של המרדף חסם רכב משטרתי אחד את הדרך בה נסע רכב הסובארו, ובמקביל דלק בעקבותיו רכב משטרתי נוסף מסוג טויוטה. רכב הסובארו סטה לשוליים ועקף את המחסום, כאשר הניידת המשטרתית מסוג טויוטה דלקה אחריו.

שאלת האשם

בחלק השני של המרדף ניסה הרכב המשטרתי לעקוף את רכב הסובארו, ונהג רכב הסובארו ניסה למנוע את העקיפה. בסיומו הטראגי של המרדף נוצר מגע בין הרכבים, רכב הסובארו התהפך על נוסעיו, והדבר גרם למותו של המנוח אהוביה סנדק ז"ל.

החקירה בחלקה הרלוונטי להליך זה, מתמקדת אפוא בבחינת האחריות ליצירת המגע בין הרכבים ובשאלת האשם. המבקשים שהינם הורי המנוח, עתרו לקיום חקירה עצמאית על ידי בית המשפט לפי חוק חקירת סיבות מוות, על מנת לוודא קיום חקירה ממצה כנגד השוטרים המעורבים במרדף. המשיבה טענה שיש מקום לדחיית הבקשה על הסף נוכח קיומה של חקירה מתנהלת.

בית המשפט החליט לדון בבקשה לגופה ובסופו של הליך החליט שאין מקום להמשך הליך החקירה. בהתאם להלכה הפסוקה, כאשר התקיימו תנאי הסף הקבועים בחוק החס"ם, אין לדחות את בקשה לפי חוק זה על הסף ואף שלא נדרשת החלטה על מינוי לשופט חוקר. בענייננו תנאי הסף התקיימו: הבקשה הוגשה על-ידי הוריו של המנוח וסיבת המוות "אינה טבעית". אשר על כן נדחתה עמדת המשיבה לדחייה על הסף.

חקירה נאותה

"לצד זאת ובהתאם להלכה הפסוקה", כך על פי החלטת בית המשפט העליון, "במקום בו מוגשת בקשה לקיום חקירה עצמאית על-ידי בית המשפט, תוך כדי חקירה המתנהלת על-ידי רשויות החקירה המוסמכות, על בית המשפט לבחון את חומר החקירה ולהפעיל את סמכותו לקיים חקירה עצמאית רק במקרה בו נמצא כי החקירה המתקיימת אינה נאותה".

לאחר מספר דיונים שהתקיימו ולאחר עיון בחומרי החקירה, בית המשפט מצא כי "פעולות החקירה הנדרשות בוצעו וכי נוהלה חקירה יסודית ומקיפה". בנסיבות אלה ובהתקיים חקירה נאותה, לא מצא בית המשפט לנכון להורות על פעולות חקירה עצמאיות והורה על סגירת התיק.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות