אלימות במשפחה – מדריך

חקירות והליכים פליליים בעקבות אלימות בתוך המשפחה מומלץ לעשות לצד עורך דין מנוסה שבקיא בחוק ובתקנות בתחום זה. עו"ד איתמר פלג מסביר
עו"ד איתמר פלג |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אלימות במשפחה - מדריך
אילוסטרציה

עבירות אלימות ככלל הן מהעבירות הקשות ביותר בהן דן בית המשפט. בין אם מדובר באלימות שהובילה לפציעה או לתוצאה חמורה מכך, השופטים מעניקים משמעות רבה להענשה של עבריינים אלימים. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בעבירות אלימות במשפחה – עבירות שזכו לחקיקה נפרדת ולהתייחסות שונה מכלל עבירות האלימות.

עבירות אלימות במשפחה עומדות בפני עצמן, וניתן לראות זאת בחקיקה ובגישה קפדנית של הרשויות בכל נוגע לעבירות אלה. עבירות אלה, המשויכות לדין הפלילי, כוללות סכסוכים, מאבקים ורבליים ופיזיים, הפרות אמון, קשרי תלות, אמוציות ועוד. מעל לכל, מרחפת העובדה הקריטית, כי מדובר בעבירות, אשר פוגעות באנשים בעלי קירבה משפחתית, כולל ילדים הקשורים בצורה הדוקה למי מהנפגעים ולמבצעי העבירות.

עורך דין איתמר פלג
עו"ד איתמר פלג

המחוקק רואה בחומרה ביצוע עבירות בתוך המשפחה ולכן מתאפשרת ענישה מכבידה למי שמוגדר כעבריין המבצע עבירות אלימות בתוך המשפחה. ניתן לראות, כי בעוד החוק קובע עד שלוש שנות מאסר למי שהורשע בתקיפה כולל חבלה, הרי שמי שיורשע בתקיפת בן זוג החוק מאפשר ענישה של עד 6 שנות מאסר, ואף חמור מכך, מי שיורשע בתקיפת חסר ישע או קטין, יאשר החוק ענישה של עד 7 שנות מאסר. יתרה מזאת, יכול העונש להתרחב ולגדול במקרים של חבלה חמורה.

כל סוגי האלימות במשפחה מוגדרים כאסורים בתכלית האיסור על פי החוק, גם אם מדובר באלימות מילולית, פיזית, כלכלית או מינית.

חקירת ילדים בדיוני אלימות במשפחה

חקירת ילדים עד גיל 14 מתבצעת בידי חוקר ילדים ונוער שהוסמך לעשות כן. חקירת הילדים תמיד תהיה מוקלטת בוידאו כך שניתן יהיה לראות את הילד בעת חקירתו ולרבות את שפת גופו והבעות פניו. כמו כן, ילדים יפגשו גם עם עובדים סוציאליים או פסיכולוגים, שעברו הכשרה מיוחדת לחקירת ילדים. על קטינים לא מוטלת החובה להופיע בבית המשפט, אלא אם כן חוקר ילדים מאשר זאת בדו"ח מיוחד. אם אינו מאשר זאת, יעיד חוקר הילדים בבית המשפט במקום הילד על אשר סיפר לו הילד בחקירתו.

לכן, לא ניתן להרשיע נאשם בעבירה פלילית רק על סמך עדות חוקר הילדים ועדותו זקוקה לראייה מסייעת נוספת שתהיה נפרדת מעדותו של חוקר הילדים. כלומר, גם כאשר חוקר הילדים מאמין לילד הנחקר וגם אם בית המשפט מאמין לילדים ולעדות המוסרטת, עדיין יש צורך בראיה נוספת.

את כל התהליך, אם בחדרי החקירות של המשטרה ואם בבתי המשפט, מומלץ לעשות לצד עורך דין מנוסה שבקיא בחוק ובתקנות בתחום זה.

_______________________________________________________

עו”ד איתמר פלג

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות