לא יתקיים דיון נוסף בבג"ץ מס דירה שלישית

הרכב מורחב של 5 שופטי העליון דחה את בקשתו של היועמ"ש ושל גורמי ממשלה נוספים לקיים דיון נוסף בפסק הדין שעסק בהליך החקיקה של מיסוי בעליהן של מספר דירות
גילי סיוון-כהן |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אילוסטרציה envato

הרכב מורחב של חמישה שופטי העליון, החליט לדחות את בקשתו של היועץ המשפטי לממשלה וגורמי ממשלה שונים לקיים דיון נוסף על פסק הדין שניתן בבג"ץ שעסק בהליך החקיקה של פרק י"ב לחוק ההתייעלות הכלכלית שכלל הסדר-מיסוי ייעודי, שאמור היה למסות את בעליהן של יותר משתי דירות בהתאם לנוסחה שנקבעה בחוק.

עוד בחדשות:

בטלות יחסית

פסק הדין הורה על בטלות יחסית של הסדר המס, משום שנפל בהליך חקיקתו פגם היורד לשורש ההליך, זאת בשל פגיעה קשה וניכרת בעקרון ההשתתפות של חברי הכנסת החברים בוועדת הכספים של הכנסת. אלה אמורים היו לדון בהסדר המוצע ואולם הם והצוות המקצועי של הוועדה קיבלו את הטיוטא המורכבת והמעודכנת של הצעת החוק בנושא רק בתאריך 15.12.2016 בשעה 21:00 לערך בלילה, מבלי שניתנה להם האפשרות להתכונן לדיון שהסתיים למחרת בבוקר.

המבקשים בבקשה לקיום דיון נוסף הסכימו כי אם יינתן דיון נוסף – הוא לא יחול על הסדר המס שבוטל בפסק הדין. לפיכך בקשתם התמקדה רק בשינוי ההלכה שנקבעה, לשיטתם, בפסק הדין בכל הנוגע לביקורת של בית המשפט על פגמים, אשר נפלו בהליכי חקיקה בכנסת ונפקותם.

שאלה מקדמית

המשנה לנשיאה בדימוס חנן מלצר קבע כי בקשה לקיים דיון נוסף על פסק דין שניתן בהרכב מורחב מעוררת שאלה מקדמית, שכן הוראות החוק המאפשרות לאשר בקשה לקיום דיון נוסף מורות כי אפשרות זו קיימת ככלל רק ביחס לפסק דין שניתן בהרכב של שלושה שופטים. ההלכה הפסוקה אמנם קבעה כי ניתן לקיים דיון נוסף גם על פסק דין שניתן בהרכב של חמישה שופטים, או יותר, ואולם זאת רק במקרים "חריגים שבחריגים", ונפסק שתנאים אלא לא התקיימו כאן.

זאת ועוד, השופט מלצר ציין כי ככלל, הליך הדיון הנוסף לא נועד ליתן פתרון לשאלות תאורטיות, והרי בענייננו המבקשים הודיעו כאמור כי הם מסכימים שהכרעה בדיון הנוסף – לא תחול על הסדר המס, אשר בוטל בפסק הדין. לגופו של עניין, המשנה לנשיאה עוד פסק כי הקביעות בפסק הדין אינן עולות לכדי הלכה המשנה את ההלכה שנפסקה קודם למתן פסק הדין בצורה המצדיקה קיום דיון נוסף, שכן פסק הדין רק יישם את ההלכה שנקבעה ב-בג"ץ 4885/03 ארגון מגדלי העופות בישראל אגודה חקלאית שיתופית בע"מ נ' ממשלת ישראל, פ"ד נט(2) 14, 82 (2004), ואף שניכרים בו הרחבה וחידוד מסוימים של אותה הלכה – אין בפיתוחה הטבעי של הלכה כדי להצדיק מתן הוראה בדבר דיון נוסף.

עוד הודגש כי פסק הדין, מושא הבקשה לדיון נוסף – לא היה בו משום חריגה מעקרון הפרדת הרשויות, אלא דווקא חיזוק של עקרון זה, תוך הבטחת עצמאותה של הכנסת (אשר התנגדה גם היא לבקשה לקיום דיון נוסף) ושמירה של האיזון הנדרש בין הרשויות.

_______________________________________________________________________

לצפייה ודירוג כבוד השופט חנן מלצר

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות