רומן זדורוב למשפט חוזר

המשנה לנשיאת העליון, השופט מלצר, קיבל את בקשתו של זדורוב לקיים משפט חוזר על הרשעתו ברצח תאיר ראדה ז"ל: "אסור להתעלם בשלב זה מהמשמעות המזכה הנובעת מראיות ממשיות, העומדות אל מול הראיות המבססות את ההרשעה"
אייל חן |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רומן זדורוב בדרך למשפט חוזר
רומן זדורוב בדיון בערעורו בביהמ"ש העליון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בקשתו של רומן זדורוב למשפט חוזר אושרה. המשנה לנשיאת העליון הפורש, השופט חנן מלצר קיבל את בקשתו של זדורוב לקיום משפט חוזר. השופט מלצר קבע כי טרם קיום המשפט החוזר – הפרקליטות תחזור ותבדוק את הראיות שהובאו לצורך הרשעת המבקש באספקלריה של העילות שהתקבלו כאן, בין השאר לנוכח חוות דעת של מי שהיה סגן ראש השב"כ, יצחק אילן ז"ל, שהוגשה בתימוכין לבקשה, אף שזו לא יכולה להתקבל כראיה בגין ההוראות של דיני הראיות בדבר עדות סברה. ביהמ"ש המחוזי בנצרת הוא שידון בתיק זדורוב, ויבחן גם את בקשתו להשתחרר ממעצר במהלך המשפט. עורך דין ירום הלוי, בא כוחו של זדורוב: "זהו יום ניצחון לצדק ולמערכת המשפט".

כזכור, זדורוב הורשע ברצח של הילדה תאיר ראדה בת ה-14 בבית הספר בקצרין בשנת 2006. זדורוב הורשע בשנת 2010, ונגזר עליו עונש של מאסר עולם. בשנת 2015 בית המשפט העליון דחה בדעת רוב את ערעורו של זדורוב. באוקטובר 2019 הגיש זדורוב בקשה למשפט חוזר בעקבות ראיות מזכות חדשות שנמצאו לטענתו.

פוטנציאל בלבד

השופט מלצר ציין בהחלטתו כי בזהירות המתבקשת, ניתן לומר כי יש בחוות דעת מילרוי, לצד ההכרה שבחוות דעת רוטשילד לכך שאפשרות זליגת הדם מגופת המנוחה כעבור שעות היא רחוקה, סיכוי, שאיננו משולל יסוד, כדי להביא לשינוי תוצאות המשפט לטובת זדורוב.

"כמובן", כתב השופט מלצר, "מדובר בפוטנציאל בלבד, ובהחלט תיתכן האפשרות, כפי שטוענת המשיבה, כי נזילת הדם שעל עקבת הנעל שעל גבי מכסה האסלה וכן כתם הדם של המנוחה שנמצא בתא השלישי הוטבעו שעות לאחר ביצוע הרצח ובירור נושאים אלה – לא ישנה בסופו של יום את תמונת ההרשעה".

"עם זאת", נכתב עוד, "לעת הזו די בכך שחוות הדעת האמורות מגלות אמינות לכאורית ועומדות במבחני הקבילות, כדי שתוכלנה לשמש כראיות במשפט החוזר עצמו. הנה כי כן מסקנתי היא כי על אף מסכת הראיות המפורטת שעמדה לחובת המבקש, כפי שתוארה לעיל – עדיין אסור להתעלם בשלב זה מהמשמעות המזכה הנובעת מראיות ממשיות אלו, העומדות אל מול הראיות המבססות את ההרשעה, ואשר ייתכן כי הן מנוגדות להסבר שהעניקו להן בתי המשפט עד כה".

רומן זדורוב למשפט חוזר
תאיר ראדה ז"ל

99 עמודים

השופט מלצר האריך בניתוח מכלול טענותיו של זדורוב בפסק דין שנפרש על פני 99 עמודים. "טעם הדבר נעוץ בצורך לבור את המוץ מן הבאר", כתב, "ולהבהיר מבין סבך הראיות המצוי בתיק זה, מהן אותן ראיות שאכן טעונות בוודאות בירור מחודש ולהתמקד בהן ובהשלכותיהן. יחד עם זאת בידוע הוא שדבר עשוי להוביל לדבר אחר, ולכן אין להגביל מראש את היקף המשפט החוזר, אף שרצוי כי באי-כח הצדדים, ישקלו להתרכז בבחינת הסוגיות הבאות: העקבות הזרות, נזילת הדם על גבי עקבת הנעל שעל מכסה האסלה, כתם הדם של המנוחה שנתגלה בתא השלישי וראיית הדנ"א המיטוכונדריאלי, ונפקויותיהם של כל אלה על ההרשעה, או על הזיכוי האפשרי".

השופט מלצר הוסיף: "נוכח כל האמור לעיל, ומכוח סמכותי לפי סעיף 31(א)(2) לחוק בתי המשפט, אני מורה על קיומו של משפט חוזר בעניינו של המבקש, רומן זדורוב. אני מורה כי המשפט החוזר יתנהל בבית המשפט המחוזי בנצרת, ואולם למען ניקיון הדעת ראוי שנשיא בית המשפט המחוזי בנצרת ישקול לקבוע לצורך זה הרכב שחבריו לא דנו במכלול בעבר".

השופט מלצר הוסיף כי בקשתו של זדורוב להשתחרר ממאסר עד לקיום המשפט החוזר – תובא בפני בית המשפט המחוזי שבו אמור להתקיים המשפט החוזר, וזה יחליט בנושא אם לשחררו, ואם כן – באילו תנאים – לפי מיטב שיקול דעתו. למען הסר ספק, יובהר כי המבקש יישאר במעצר עד להחלטה אחרת כאמור.

החלטה במשפט חוזר מלצר

משפט חוזר

השופט מלצר הוסיף כי התוצאה אליה הגיע בדבר עריכת משפט חוזר בעניינו של המבקש – אין משמעה בהכרח כי זדורוב זכאי, או כי עלה בידו להוכיח קיומו של ספק סביר באשמתו.

"שאלות אלו", נכתב בהחלטה, "אמורות להיבחן במשפט החוזר עצמו. מטרתו של ההליך שבפני כאן היתה רק לבחון היתכנות לאפשרות כי יש בראיה, או בטיעון כלשהו שהוצגו בבקשה – כדי לשנות את תוצאות המשפט, ובכך עמד המבקש".

המשנה לנשיאה סיכם את החלטתו בהתייחסות למשפחת ראדה: "לא נעלמו מעיניי ההשלכות האפשריות של ההחלטה להורות על עריכת משפט חוזר על משפחת המנוחה, שאי-הוודאות הסופית לגבי זהות הרוצח עוד מוסיפה על האובדן הנורא שחוותה וסבלותיה לאחר שאיבדה נערה צעירה שחייה נגדעו בצורה אכזרית, בהיותה בתוך כותלי בית ספרה. ברור שלכאבם – אין מרפא. אולם אין בהשלכות אפשרויות אלו על המשפחה ועל גורמים נוספים הקשורים בפרשה הקשה כדי למנוע עריכתו של משפט חוזר, מקום בו נמצא טעם בדין לעריכתו".

בא כוחו של זדורוב, עורך דין ירום הלוי אמר: "זהו יום ניצחון לצדק ולמערכת המשפט. אמנם הדרך היתה ארוכה ומלאת מכשולים אך התוצאה מחזירה את האמון במערכת המשפטית".

גיוס המונים לטובת המאבק המשפטי של זדורוב

לקראת משפטו של זדורוב פונה עו"ד הלוי לגיוס המונים לצורך מימון ההוצאות המרובות של ההליך. באתר בי אקטיב, שבו פתח בקמפיין גיוס המונים, כותב הלוי כי "כבוד השופט חנן מלצר אישר את עריכת המשפט החוזר של רומן זדורוב, וכעת האמת סוף סוף עומדת לצאת לאור. זה הזמן להביא צדק לרומן זדורוב ולשים סוף לאחת הפרשיות העגומות ביותר בתולדות המשפט הישראלי".

לדבריו, הוא חיכה לרגע הזמן במשך שנים ו"כעת זה הזמן לצאת לדרך". עוד הוא מציין כי "במשך שנים אספתי וליקטתי את הראיות להוכחת זכאותו של זדורוב. מלבד הפגמים הידועים לשמצה שנפלו בחקירה עלו בידי ראיות חדשות שטרם הובאו לידיעת בית המשפט. כעת אנחנו זקוקים לעזרתכם. רומן ניצב לבדו מול המערכת, והמאבק למען עשיית הצדק דורש מימון רב".

בעזרת התמיכה הכספית מקווה עו"ד הלוי כי יוכל להיעזר בשירותים של מומחים מן השורה הראשונה, לניתוח כתמי דם, לפיענוח תביעות אצבעות וראיות פורנזיות נוספות, בדיקת ממצאי DNA, השוואת כתבי יד ושחזור מידע ממוחשב. "כמו כן", כך הוא כותב, "נעשה מאמץ על מנת להביא לידיעת הציבור את כל המידע הכי אמין, ונשים קץ אחת ולתמיד לכל הדיסאינפורמציה בנושא. מדובר במאבק עיקש, אבל אני מאמין שביחד נוכל לנצח. זוהי ההזדמנות האחרונה בהחלט להציל את רומן.אני מאמין שהראיות הנוספות שיש ברשותי יביאו לזיכוייו המלא של רומן בפרשה. דרך ארוכה עוד לפניי, ועל מנת לבסס את התשתית הראייתית להגנתו של רומן אנו זקוקים לעזרתכם".

צל של אמת

בפנייתו לגיוס המונים, מספר עו"ד הלוי, עורך דין פלילי למעלה מ-30 שנה, כיצד נשאב לאחת הפרשות המסעירות היותר שהתרחשו בישראל. "כמו רבים מתושבי המדינה", כך הוא מספר, "גם אני עקבתי בסקרנות אודות פרשת רצח תאיר ראדה ז"ל. כבר מהרגעים הראשונים התחיל להתגבש אצלי החשש שהמשטרה תפסה את האדם הלא נכון. התעניינותי בפרשה הייתה מקצועית בלבד, אך בשנת 2016 צפיתי בסדרה הדוקומנטרית המופתית 'צל של אמת' ואם להודות על האמת הזעזעתי עד עמקי נשמתי מהדברים שנחשפו. למרות שיש כיום מי שמנסה להטיל צל כבד על האמת שנחשפה, יוצרי הסרט הביאו מסמך מקיף ויסודי שהביא לידיעת הציבור פרטים חדשים ששופכים אור שונה לגמרי על הפרשה".

"לא התעצלתי", הוא ממשיך. "עברתי על כל עדות, כל פרט וכל ראיה. בכל – שנותיי כעורך דין לא נתקלתי במחדל בסדר גודל כזה. מלבד הכשלים הרבים שנפלו בחקירה, גיליתי גם ממצאים שלא הובאו לידיעת בית המשפט. כשפגשתי את רומן לראשונה הוא כבר היה 1,000 ק"מ מתחת לאדמה. הערעור שהוגש לביהמ"ש העליון על מאסר העולם נדחה באופן סופי. דברים היו נראים לו אבודים אבל אני הסתכלתי לו עמוק בעיניים ואמרתי "תפקידי למצוא ראיות נוספות חדשות וכך אעשה".

להצטרפות ולתמיכה בקמפיין "להציל את רומן זדורוב", לחצו כאן.

_____________________________________________________________

לצפייה ודירוג כבוד השופט חנן מלצר

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות