תביעת דיבה נגד 'כאן 11' – "שידרו תחקיר מסולף"

חברת טודובום, העוסקת במסחר דיגיטלי, טוענת בתביעה כי כתבה ששודרה בתאגיד השידור "כאן 11" ייחסה לה הונאת פירמידה: "מצגי שווא שנועדו להטעות את הצופה הסביר"
נעמה כהן |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
תביעת דיבה נגד 'כאן 11' – "שידרו תחקיר מסולף"
תאגיד השידור "כאן". צילום: פלאש 90

לבית משפט השלום בפתח תקווה הוגשה תביעת לשון הרע בסך חצי מיליון שקלים נגד תאגיד השידור הציבורי ("כאן 11"). התובעת: חברת טודובום אחזקות בע"מ, טוענת כי בתאגיד נטען בכתבת תחקיר ששודרה נגדה כי מדובר בהונאת פירמידה. "התחקיר כלל הטעיות רבות, סילופים ומצגי שווא שנועדו להטעות את הצופה הסביר", נכתב בתביעה.

התובעת הנה חברה פרטית שהוקמה בסוף שנת 2018 על ידי הגברת מדלן ניקולוב שהנה בעלת מניות יחידה, והחלה את פעילותה העסקית בתחילת שנת 2019 עת שפיתחה אתר אינטרנט ואפליקציה המשמשת זירת מסחר דיגיטלית המתווכת בין חברות במשק הישראלי לבין רוכשי התכנה של התובעת באמצעות קידום קמפיינים פרסומיים שבתוכנה, התשלום בעסקאות אלה הנו בהתאם לקבוע בכל קמפיין ועבור כל עסקה או פרטי מתעניין שהועברו למפרסמות.

האישום: "כאן 11" סילפו עובות בשידור

על פי התביעה, לפני למעלה מחודשיים, שודרה כתבת תחקיר "חסרת בסיס" בתאגיד השידור "כאן 11". כותרת הכתבה הייתה "אלפי שקלים בעבודה מהבית: "הצעה שכדאי לסרב לה". הכתבה עצמה עסקה בהונאות ׳פירמידה׳ תוך הפעלת לחצים פסולים וניצול, בין היתר, של נכים וקשישים.

על פי התביעה, מדובר ב"כותרת מגמתית לכתבה מגמתית מלאה שקרים וסילופי עובדות שאליה שרבבה הנתבעת את שמה של התובעת מבלי שערכה תחקיר מינימלי או בסיסי, ומבלי להתייחס לעובדות כהווייתן". עוד נטען כי הכתבה שודרה מבלי לשייך את הטענות שהועלו בכתבה לחוזה עליו חתום מושא הכתבה, צחי קנייבסקי ואף מבלי להתייחס בכתבה לחומרים שנשלחו אל הנתבעת במסגרת התגובה לכתבה בטרם שודרה. וכן התגובה לא שודרה במלואה אלא באופן מגמתי וחלקי בכתבה.

קנייבסקי שסיפורו מובא בכתבה, הנו על פי התביעה, משווק אחד מתוך למעלה מ-800 משווקים אשר רכשו רישיון לתכנת השותפים של התובעת, מתוך למעלה מ-9,000 משווקים אשר מפעילים רישיון חינמי, רישיון שמקנה אפשרות לשימוש בלתי מוגבל בתכנה, לקבלת הדרכות ולשימוש במשרדי התובעת לפי הצורך.

התובעת, כך לשיטתה, פיתחה אפליקציה חינמית המאפשרת לכל תושב ישראלי להירשם למערכת הדיגיטלית אותה פיתחה, תכנת השותפים, ולפעול כשותף בעולם שיווק השותפים, שהנו תחום הפעילות המקובל והמוביל לפרסום באינטרנט. הצטרפות ורישום למערכת מאפשרים למשתמשים לפרסם ברשת 'פייסבוק' ובמקורות אחרים את הקמפיינים של החברות שעובדות עם התובעת (מהחברות המובילות במשק) ולקבל תמורת 'לידים' (ליד: פרטי יצירת קשר של מתעניינים במוצר המפורסם) שיגיעו מפרסום המשתמש תגמול כספי שנקבע מראש בכל קמפיין וקמפיין בהתאם לתחום הפעילות בו הועבר הליד. המשווקים יכולים לעשות זאת מחשבונם הפרטי או מחשבון אחר שברשותם, מר קנייבסקי בחר לפתוח ולפעול מחשבון פייסבוק שאינו חשבונו האישי.

הליד מועבר ללקוח (למשל חברה להסרת שיער עמה התובעת מפרסמת קמפיין באמצעות השותפים) באמצעות תכנת השותפים והמשתמש במקרה זה, קנייבסקי לצורך הדוגמא, מקבל תגמול בהתאם לקמפיין אותו פרסם. כך למשל, ליד בתחום הסרת שיער יכול להיות שווה ללקוח (החברה שמפרסמת את הסרת השיער) 50 שקלים חדשים מהם יקבל המשווק 20 שקלים עבור כל ליד באמצעות התכנה של התובעת.

בתביעה מצוין כי בצהרי יום חמישי נשלחה הודעת ׳ווטסצאפ׳ למנכ״ל התובעת ובה בקשה לקבלת תגובה עד למחרת בשעה 12, יום שישי, לכתבה שצפויה להיות משודרת במוצ״ש. הבקשה גם הועברה בסמוך מאוד לשידור הכתבה ובתחילה מבלי שצוינו פרטיו של "המתלונן" מר קנייבסקי.

"במסגרת הפרטים הכלליים שמבקש התגובה בחר לציין בבקשתו לתגובה", כך נכתב בתביעה, "הופיעו רק חלק מהנושאים שישודרו, ולא העיקר שבהן- כך למשל לא כללה בקשתו כל התייחסות לכך שהנתבעת תיקשר בכל דרך להטעיה, להונאות למבנה רשתי או להונאת פירמידה או לכך שהמוצר כלל לא קיים. טענות חמורות מאוד ששודרו בכתבה ללא כל בסיס אודות התובעת".

"במכתב המענה של התובעת", נכתב עוד, "טענה היא, בין היתר, כי הכתבה אינה אלא ניסיון של מר קנייבסקי להלך איימים על התובעת והן להטעות ולהפעיל לחץ על בית המשפט בבואו לדון בתביעה שמתנהלת בין הצדדים בימים אלה, מר קנייבסקי תבע את התובעת בחודש ספטמבר 2020 ותביעתו מתנהלת בימים אלה בבית משפט השלום בתל אביב".

לשיטת חברת טודובום, תחקיר התובעת כלל "הטעיות רבות, סילופים ומצגי שווא שנועדו להטעות את הצופה הסביר, הנתבעת קשרה בכתבה בין התובעת לחברות האחרות שהוצגו שם, הגם שאין כל הלימה בין המעשים שתוארו בכתבה על אותן חברות נוספות לבין התובעת או מה שיוחס לה".

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות