היועמ"ש: אין לפסול את מועמדת מפלגת העבודה איבתיסאם מרעאנה

מעמדתו של מנדלבליט, כפי שהוגשה לוועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-24, עולה כי גם לא מתקיימים התנאים לפסילת הרשימה המשותפת ורע"מ: "החומר אינו מבסס מסה ראייתית קריטית למניעת ההתמודדות"
רונן לוי |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
המועמדים לכנסת מטעם מפלגת העבודה, מימין: איבתיסאם מרעאנה. צילום: פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הגיש לוועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-24, את עמדותיו ביחס לבקשות לפסילת מועמדותם בבחירות של הרשימה המשותפת, רשימת רע"מ והמועמדת איבתיסאם מרעאנה ממפלגת העבודה. לדבריו, לא עולים התנאים לפסילתם מלהתמודד לכנסת.

עמדותיו של היועץ המשפטי לממשלה מבוססות על פסיקת בית המשפט העליון, לפיה בקשת פסילה של מועמד או של רשימה מהמתמודדות בבחירות תוכל להתקבל רק כאשר קיימות ראיות ישירות, מפורשות וחד-משמעיות, אשר מבססות את אחת העילות המנויות בסעיף 7א לחוק יסוד: הכנסת, כמטרה מרכזית ודומיננטית בפעילותם של המועמד או של הרשימה.

בהתאם לפסיקת בית המשפט, כך עולה מעמדת היועץ, נדרש כי מדובר יהיה בפעילות אקטיבית שהיא שיטתית, חוזרת ונשנית שבאה לידי ביטוי חמור וקיצוני מבחינת עוצמתה. כל זאת, על בסיס "מסה קריטית" של ראיות בעלות אמינות גבוהה, כאשר ספק פועל לטובת המועמד. אמות המידה המחמירות והמצמצמות הללו, שנקבעו בפסיקת בית המשפט העליון, נגזרות מחשיבותה של הזכות לבחור ולהיבחר.

בבואו ליישם אמות מידה אלו על הבקשות הנדונות, מצא היועץ המשפטי לממשלה כי חומר הראיות המובא בבקשות הפסילה אינו מבסס "מסה ראייתית קריטית" של ראיות, המתחייבת בהתאם למבחן שנקבע בפסיקה, לשם פסילת מועמד או רשימה מלהתמודד בבחירות לכנסת. כך, חלק נכבד מן הראיות המובאות בבקשות כבר נדון בפני בית המשפט אך לאחרונה, בבקשות פסילה ממערכות הבחירות הקודמות, בחלקו הוא בעל ערך ראייתי נמוך, ובחלקו כלל אינו מבסס את עילות הפסילה כנדרש.

יודגש, כי היועץ המשפטי לממשלה ציין בעמדותיו כי הוא אינו מקל ראש בחלק מן הפרסומים שהובאו, אשר כוללים מסרים מטרידים, חמורים וראויים לגינוי, אך כאמור – בשים לב לאמת המידה הראייתית הנדרשת לשלילת הזכות הדמוקרטית הבסיסית לבחור ולהיבחר לכנסת ישראל, לא מתקיימים התנאים המשפטיים לקבלת בקשות הפסילה.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות