עיריית רהט ביקשה פרטים על כספי ועד העובדים ונדחתה

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע קבע כי תפקידו של המעסיק ברשויות המקומיות משמש אך ורק כצינור לניכוי דמי החבר או דמי טיפול ארגוני ועל כן אינו רשאי לקבל פרטים על ההתנהלות הכספית של הוועד
רונן לוי |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
עאסי בלאל משרד עורכי דין

שופט בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, צבי פרנקל, דחה את בקשת עיריית רהט לקבל פרטים על הכספים של ועד עובדי העיריה וכספי ההסתדרות. השופט פרנקל קבע בפסק הדין כי תפקידו של המעסיק בהתאם להסכמות הצדדים שעוגנו במסגרת חוקת העבודה לעובדי הרשויות המקומיות, מתמקד אך ורק בתפקיד טכני שעניינו ניכוי דמי החבר או דמי טיפול ארגוני.

עיריית רהט גישה בקשת צד בסכסוך קיבוצי במסגרתה עתרה שהסתדרות העובדים הכללית החדשה תעביר לעיונה דפי חשבונות בנק לשנים 2012-2019, דוחות כספיים לרבות מאזנים, הצעת תקציב לשנת 2021, דוחות כספיים של חמש שנים אחרונות, לרבות דוח מאזן ודוח הכנסות והוצאות ואחוז שימוש דמי הוועד ביחס לרווחת העובד, לבין הכנסות ההסתדרות וכן עתרה שוועד העובדים בעיריית רהט יעביר לעיונה 10 סוגי מסמכים הנוגעים לפעילות הכספית שלו: פרטי חשבון הבנק שבו מנוהלים כספי הוועד ודפי חשבון לשנת 2020-2019, אחוז שימוש דמי הוועד ביחס לרווחת העובדים לבין הכנסות ההסתדרות ועוד.

השופט פרנקל, כאמור דחה את בקשת העירייה לקבלת פרטים מההסתדרות ומוועד העובדים של העירייה בנוגע להתנהלות הכספית של הועד ושל ההסתדרות וקבע שתפקידו של המעסיק בהתאם להסכמות הצדדים שעוגנו במסגרת חוקת העבודה לעובדי הרשויות המקומיות, מתמקד אך ורק בתפקיד טכני שעניינו ניכוי דמי החבר או דמי טיפול ארגוני, לפי העניין, והעברתו אל ההסתדרות הכללית וזאת מתוך רצון להסדרה של גבייה מרוכזת. סעיף 1.9 מדגיש את העניין ומסיר כל אחריות מכתפי המעסיקים, תוך ציון העובדה כי המעסיק נותן שירות טכני לצורך גבייה מרוכזת.

בית הדין דחה את עמדת העיריה שטענה שהיא רוצה לקבל דיווח כדי לבקר ולפקח מה נעשה עם כספי העובדים. בית הדין קבע שהעירייה מנסה לקחת על עצמה אחריות לא לה ותפקידה מסתכם בהעברת כספי העובדים בלבד "כצינור".

בשולי פסק הדין קבע בית הדין שאם אם העירייה הייתה משתתפת על חשבונה במימון פעילויות של ועד העובדים, יתכן שבנוגע לכספים אלה בלבד וביחס לתקופה בה השתתפה, היה מקום לחשוף מידע ולמסור מסמכים הנוגעים לכך.
______________________________________________

לצפייה ודירוג כבוד השופט צבי פרנקל

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות