ההסתדרות נגד המדינה: מפלה את מפקחי רשות המסים

בתביעה שהוגשה לבית הדין האזורי לעבודה דורשת ההסתדרות פיצוי של 42 מיליון שקל וטוענת לאפלייה בשכרם ובתנאי העסקתם של המפקחים: "אפשרו להם לעבוד ב'חוזה כלכלנים'"
דניאל בן חמו |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
300 שופטים בשלוש שנים. אילוסטרציה shutterstock
אילוסטרציה shutterstock

לבית הדין האזורי לעבודה הוגשה תביעה בסך 42 מיליון שקלים על ידי ההסתדרות הלאומית בשמם של 180 מפקחי רשות המסים. המפקחים טוענים לאפליית שכר בתנאי העסקתם, שנמשכת כבר שנים.

על פי התביעה, מפקחי רשות המיסים הינם בעלי רישיון מקצועי כרו"ח או בעלי תואר בכלכלה או בעלי תואר בחשבונאות והם עובדים כמפקחים ב-3 אגפי המס השונים – מס הכנסה, מס ערך מוסף ומיסוי מקרקעין.

על מנת לעודד כוח אדם איכותי בשירות המדינה, יצרה המדינה "חוזה כלכלנים" בו תנאי השכר גבוהים מתנאי ההעסקה לפי דירוג הדרגה בדירוג המח"ר. יחד עם זאת לטענת מפקחי רשות המיסים מעולם לא ניתנה להם האפשרות לעבוד ב"חוזה הכלכלנים" אף שהם זכאים להיות מועסקים בחוזה זה. לפיכך, שכרם נמוך משמעותית מהשכר אותו מקבלים כלכלנים בתפקידים המקבילים לתפקידיהם של התובעים.

כפי שנטען בתביעה, רו"ח מוסמך שעובד בתפקיד שומה ברשות המיסים בעל ותק של כ-20 שנה, משתכר שכר ברוטו של כ-10 אלף שקלים (יסוד משולב + תוספות) בלבד, בעוד שמקבילו ב"חוזה כלכלנים" מרוויח מעל 14 אלף שקלים (פער של קרוב ל-50%).

בתביעה מצוין, כי שכרם הנמוך של מפקחי רשות המיסים נידון כבר בשנת 2009 בוועדה שהוקמה, לאור פרשת שחיתות ברשות המיסים שנחשפה בינואר 2007 בה הורשעו בכירים ברשות המיסים. היועץ המשפטי דאז של רשות המיסים מונה לעמוד בראש ועדה להפקת לקחים. הוועדה הגישה את המלצותיה למנהל הרשות בשנת 2011, והמליצה בין השאר על שיפור תנאי השכר של מפקחי רשות המיסים. דבר כמובן לא נעשה עד עצם היום הזה.

התובעים טוענים כי סירובה של המדינה לאפשר להם לעבוד ב"חוזה כלכלנים" מנוגד להוראות נציבות שירות המדינה ולחובת השוויון החלה על המדינה הן כרשות והן כמעסיק.

לפיכך מבקשים התובעים להשוות את תנאי העסקתם לתנאי העסקת שאר הכלכלנים בשירות המדינה ובהתאם לכך לשלם להם הפרשי השכר המגיעים להם בגין 7 השנים האחרונות בסך 42 מיליון שקלים, בד בבד עם החלת חוזה כלכלנים על עבודתם.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות