המדריך למפגין: מה אם נעצרת על הפרת הסדר הציבורי?

בתקופה האחרונה אנו עדים להתגברות הפגנות המחאה נגד הממשלה, ואיתה גם למקרים לא מבוטלים של אלימות משטרתית. דווקא במצבים כאלו, חשוב לדעת מהן הוראות החוק – המדריך למפגין
עו"ד יעקב שקלאר |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
עו"ד יעקב שקלאר

נעצרת על הפרת סדר ציבורי? הדרך הנכונה לצאת ללא כתב אישום לפנייך: חופש ההפגנה והמחאה נחשב לחלק בלתי נפרד מהזכות לחופש הביטוי ומהווה זכות יסוד בכל חברה דמוקרטית. בתקופה האחרונה אנו עדים להתגברות הפגנות המחאה נגד הממשלה, ואיתה, לצערנו הרב, גם למקרים לא מבוטלים של אלימות משטרתית.

על פי "הנחיות מנהלת הקורונה" שפורסמו ב-24 בספטמבר ניתן לצאת ממקום ממגוריכם לצורך השתתפות בהפגנה, יחד עם זאת מרגע שהגעתם להפגנה זכרו כי ההנחיות קובעות בזו הלשון:

"שוטר רשאי להורות על פיזור התקהלות, לרבות התקהלות במסגרת הפגנה, המתקיימת בניגוד לתקנות. סירב אדם להוראת שוטר להתפזר, רשאי השוטר לעשות שימוש בכוח סביר בנסיבות העניין לשם פיזור ההתקהלות". יתרה מכך, על פי ההנחיות "סירוב להוראת שוטר להתפזר, הינה עבירה שתיאכף באמצעות הטלת קנס מנהלי בסך 1,000 שקל.

המדריך למפגין: מה אם נעצרת על הפרת הסדר הציבורי?
עו"ד יעקב שקלאר

מעבר לקנס האמור, במהלך ההפגנות המצב עלול להסלים, ואנו עדים בימים אלו למצבים של עימותים בין שוטרים לבין מפגינים, מעצרים בלתי חוקיים ושימוש בכוח בלתי סביר. במצב כאמור, ייתכן שתמצאו את עצמכם נלקחים לתחנת המשטרה בגין עבירת תקיפת שוטר – עבירה שהוגדרה על ידי המחוקק כעבירה בעלת חומרה שנעה בין תקופה של חודש ועד לתקופה מקסימלית של שלוש שנים.

דווקא במצבים כאלו, חשוב שתדע במדויק מהן הוראות החוק. משכך יצרנו עבורך את "המדריך למפגין"- כל הכללים שעלייך לדעת לצורך הימנעות מכתב אישום:

1. שוטר המבצע מעצר חייב לזהות עצמו ולהודיעך מהי סיבת המעצר! זכור – מרגע זה, מבחינתך, אתה מצוי בחקירה. כל מה שתאמר בשטח או בניידת עשוי לשמש כנגדך.

2. חובת ההזדהות האמורה לעיל תקפה גם לגבי עיכוב – שאל את השוטר "למה אתה מעכב אותי?" זכותך לדעת.

3. משך העיכוב מוגבל ל-3 שעות. יחד עם זאת, קצין בדרגת סא"ל או קצין משטרה, רשאי להאריך את העיכוב ב-3 שעות נוספות, מנימוקים שיירשמו.

4. מרגע שנעצרת, יש להביאך מידית לתחנת המשטרה בפני הקצין הממונה.

5. על הקצין הממונה חלה חובה להודיעך על זכותך למסור הודעה על מעצרך לאדם קרוב לך ולעורך דין.

6. אל תוותר על זכותך להיוועץ בעורך דין! כפי שצוין, מה שתאמר בחקירה יירשם ועשוי לשמש כראיה ומכאן שזכות ההיוועצות בעורך דין היא קריטית!

7. מרגע שהודעת לחוקר כי ברצונך להיוועץ בעורך דין – עליו להפסיק את החקירה ולהמתין להגעת עורך הדין.

8. סמכות המעצר מותנית בהבאתך בתוך 24 שעות בפני שופט, יחד עם בקשת מעצר לצרכי חקירה. המשטרה רשאית לבקש על פי חוק לבקש את הארכת המעצר עד 15 ימים ועד 30 ימים בסה"כ עד להגשת כתב אישום. הליך זה נקרא "מעצר ימים". בשלב זה, סניגור מיומן ידע "לפענח" את התיק על אף שהראיות חסויות בפניו – וייעשה כל שניתן על מנת לשחררכם ממעצר.

9. השתחררת ממעצר? הסיפור לא הסתיים. גורמי המשטרה ממשיכים לנהל את החקירה בעת שאתה משוחרר. גם בשלב זה ייצוג ע"י עורך דין מיומן היא קריטית! שכן זה יבצע פעולות משפטיות מול גורמי החקירה ויפעל לסגור את התיק. בין היתר להתלונן למח"ש בגין אלימות משטרתית ולנציב תלונות הציבור על השוטרים, בגין עבירות המשמעת והפרות החוק על ידי המשטרה.

הפגנה קורונה תל אביב
מפגינה בתל אביב. צילום: רוני בק

עם תום ביצוע פעולות החקירה, קצין בדרגת רפ"ק ומעלה מוסמך לסגור את התיק בהיעדר עניין לציבור. אם לא עשה כן – יעבירו לתובע או פרקליט. בשלב זה קמה לך הזכות לשימוע בעבירת פשע לפי סעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי, ובמהלכו עורך הדין יקבל לידיו את חומר החקירה. זכור – בידי עורך דין מיומן ובקיא בדין הפלילי, ישנם הכלים לגרום לתביעה להימנע מכתב אישום.

׳תודה לעו״ד סתיו הלפרין שסייעה לכתיבת המאמר.

__________________________________________

https://obiter.co.il/lawyer/%d7%99%d7%a2%d7%a7%d7%91-%d7%a9%d7%a7%d7%9c%d7%90%d7%a8

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות