צוואות וירושות – כיצד משתלב בהן הדין הזר

חוק הירושה בישראל קובע כי במותו של אדם עובר רכושו ליורשיו, אך מה קורה במידה ואזרח זר הותיר אחריו נכסים בישראל? מהו הדין קובע? הדין הזר או זה המקומי?
עו"ד סונדרין מויאל |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

דיני הירושות והצוואות בישראל נועדו לקיים את רצונו של האדם לאחר מותו. בתי הדין לענייני משפחה הדנים בצוואות ובירושות מנסים תוך כדי ישוב סכסוכים משפחתיים כאלה ואחרים, בעיקר לכוון למימוש צוואתו של המנוח. במידה והאדם הוא אזרח ישראלי ונפטר בישראל, החוקים ברורים, אך מה קורה אם מדובר באזרח ישראלי השוהה בחו"ל? ומה קורה אם תושב זר נפטר בישראל? מה דין במקרים אלו?

חוק הירושה בישראל קובע כי מותו של אדם רכושו יעבור ליורשיו על פי חוק. במידה והותיר האדם צוואה, יורשיו יקבעו על פי צוואתו. כדי לממש את הצוואה, על היורשים לקבל צו קיום צוואה או צו ירושה ובהתאם לכך לקבל את הירושה.

סעיף 136 לחוק הירושה, מסמיך את הרשויות בישראל לדון בירושתו של כל אדם שמקום מושבו ביום מותו היה בישראל או שהותיר אחריו נכסים בארץ. כלומר, תושב חוץ או תושב זר, שנפטר והותיר אחריו נכס כלשהו כמו דירה או חשבון בנק בישראל. כדי שיורשיו של אותו תושב יוכלו לקבל לידיהם את הנכס, הם נדרשים על ידי הרשות המוסמכת להגיש חוות דעת מומחה בדין הזר.

חוות דעת מומחה בדין הזר

מהי חוות דעת מומחה בדין הזר? זוהי למעשה חוות דעת משפטית, ערוכה כמו תצהיר, והיא מפרטת מה הדין הזר שחל על הירושה של האדם שנפטר. הדין הזר הרלבנטי הוא דין מקום מושבו של המנוח בשעת מותו. אם למשל, מדובר בתושב זר, שהחזיק חשבון בנק בישראל, וביום מותו היה בקנדה, הרי שחוות הדעת תפרט את דיני הירושה בקנדה. חוות הדעת תיפרט בהתאם מיהם היורשים על פי דין בהתאם לחוקי הירושה בקנדה, האם הצוואה תקפה וכדומה.

ההיגיון מאחורי הדרישה לחוות דעת מומחה לגבי הדין הזר, נועדה כדי לוודא שהמנוח לא ייפגע בעקבות החל הדין הישראלי לגביו. זוהי דרישה הנהוגה לפי כללי המשפט הבין-לאומי כי לעיתים קיים הבלים מהותיים בדיני הירושה בין המדינות השונות.

סעיף 39 לחוק הירושה

הוראת סעיף 39 לחוק הירושה קובעת כי בכל מקרה בו קיים צו קיום צוואה שניתן במדינה זרה – יש לאוכפו בדרך הקבוע בחוק והיא ביצוע הליך מחודש בישראל. כלומר, אף שניתנה וקוימה צוואה במדינה זרה, בישראל יש לבצע את ההליך שוב בהתאם לדין הישראלי. הוראת סעיף זו אינה מבחינה בין נפטר שמקום מושבו האחרון היה בחו"ל לבין זה שמקום מושבו האחרון היה בישראל. גם אלה וגם אלה כפופים להוראת סעיף זה לחוק.

___________________________________________

עו”ד סונדרין מויאל

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות