האם מדיניות הרישום של תיקי מח"ש מפלה בין שוטרים לאזרחים?

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה ממליץ לבחון את מדיניות הרישום של תיקים שנפתחו לשוטרים משום שהם מפלים בינם לבין אזרחים
מעיין לביא |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
ביקש שתשלח תמונה. צילום: דוברות המשטרה
צילום: דוברות המשטרה

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן, ממליץ ליועץ המשפטי לממשלה לבחון מחדש את מדיניות הרישום המשטרתי הפנימי של תיקי מח"ש, אשר על פניה, מאבחנת שלא כראוי בין אזרח שהתיק הפלילי בעניינו נסגר, לבין שוטר שנחשד בביצוע עבירה במסגרת מילוי תפקידו.

מדובר בהמלצה שהתקבלה בעקבות תלונה שהגיש סנגור פלילי כנגד התנהלות רשויות התביעה. לטענתו, הרשויות מפלות בין אזרחים לשוטרים בכל הנוגע לרישום תיקים סגורים במרשם המשטרתי. על פי התלונה, כאשר נפתחת חקירה פלילית כנגד שוטר, אך בסופו של יום מוחלט לסגור את התיק מ"חוסר ראיות" או "נסיבות העניין בכללותן", הדבר, ככלל, אינו נרשם במרשם המשטרתי. לעומת זאת, כאשר נסגר תיק פלילי כנגד אזרח מן השורה באחת מעילות אלה, מתבצע רישום אוטומטי במרשם המשטרתי.

הפרקליטות, בהתייחסותה לתלונה ציינה, כי מדיניות זו נקבעה בשנת 2009 על ידי המשנה לפרקליט המדינה דאז לאחר דיונים מעמיקים בנושא. על פי הנוהל שנקבע, למעט במקרים מסוימים, לא מתועדים ברישום המשטרתי תיקים שנסגרו על ידי מח"ש, אשר עניינם שימוש בכוח על ידי אנשי משטרה או פעולות שהתבצעו אגב תפקידם מול אזרחים, נוכח אופיו המיוחד של התפקיד.

בהחלטתו ציין הנציב רוזן כי בחלוף השנים יש לבחון שנית את הנוהל הקיים. "בהעדר רישום משטרתי מסוג זה, מיטשטשת הדרך לעקוב ולפקח אחר אנשי אכיפת החוק, אשר יכול ועושים לרעה בסמכויותיהם, ומסכלים את המטרה לשמה כונן המוסד בו הם משרתים", כתב הנציב בהחלטתו.

עוד כתב השופט רוזן: "שוטרים, שעל פני הדברים סרחו, ימשיכו לשרת במשטרת ישראל, ואף יכול ויקודמו לתפקידים בכירים, כשאין קול וסימן לעבירות בהן נחשדו בעבר. רישום משטרתי מלא, יקנה למקבלי החלטה בעניינם של אותם שוטרים, המידע הרלוונטי הצריך לשאלת התאמתו של השוטר לתפקיד בשירות הציבורי".

כן ביקש הנציב להתייחס לתיקי "גרסה מול גרסה", שהוחלט כי אלה, ככלל, לא ידווחו לרישום המשטרתי, מקום בו אין דבר לחיזוק גרסת המתלונן. "ספק רב", כתב רוזן בהתייחסו לסוגיה, "אם ניתן להשלים עם מצב בו, כאשר ישנן תלונות הדדיות, הדברים יירשמו ויתועדו לחובתו של האזרח, והשוטר ייצא בלא כלום. הדברים מקבלים הטעמה מיוחד, נוכח ההערכה הרווחת בקרב עורכי הדין, כי בכל מקרה בו מתלונן אזרח על תקיפת שוטר, מוצא עצמו זה במהרה כחשוד בתקיפת השוטר. רוצה לומר, תיקים המציבים "גרסה מול גרסה" אינם בבחינת תיקים שנכון, ככלל, להדירם מהמרשם המשטרתי".

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות