אז מי תומך בקבוצות של פתח תקוה? ההתאחדות לכדורגל חויבה בשקיפות

בית המשפט חייב את ההתאחדות לכדורגל למסור פרטים על מלווים, תורמים ומעמידי בטוחות לקבוצות כדורגל
מעיין לביא |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מכבי פתח תקוה (בכחול). לא תהיה "פגיעה בפרטיות" הקבוצה. צילום: פלאש 90

בית המשפט המחוזי בתל אביב חייב את ההתאחדות לכדורוגל לחשוף מידע אודות כספים, שהועברו לקבוצות כדורגל על ידי גופים שאינם בנקאים. השופטת דחתה את טענת ההתאחדות, וחלק מהקבוצות, כי מדובר במידע חסוי.

להתאחדות לכדורגל הוגשה עתירת חופש מידע מטעם רשת שוקן, בה התבקשה לחשוף מידע אודות כספים בהיקפים של יותר מ-100,000 שקל שהועברו לחמש קבוצות הכדורגל הפועל פ"ת, מכבי פ"ת, הפועל רעננה, הפועל כפר סבא ומכבי הרצליה, על ידי גופים שאינם בנקאיים, בדרך של תרומה הלוואה, או העמדת בטוחה, בתקופה שבין עונת הכדורגל לשנת 2014/2015 ועד יום 08.10.2017.

במהלך ניהול העתירה, הורתה השופטת ד"ר מיכל אגמון גונן על חשיפת מרבית הנתונים שהתבקשו, בין היתר לאור הסכמת הפועל רעננה, הפועל כפר סבא ומכבי הרצליה. קבוצות הפועל ומכבי פתח תקווה התנגדו למסירת המידע לגבי שלושה גורמים שתרמו, או העמידו בטוחות, לטובת הקבוצות.

השופטת אגמון גונן עמדה על חשיבות הספורט והרקע לחקיקת חוק הספורט, כמו גם חשיבות השקיפות בנוגע להתנהלות הכספית של קבוצות הכדורגל והרשות לבקרה תקציבית בהתאחדות לכדורגל, וציינה: "כפי שעולה מההיסטוריה החקיקתית, כוונת החוק הייתה ליצור שקיפות באשר לתהליכים העסקיים בענפי הספורט המקצועי, ובכך לטייב הליכים אלו, ולמנוע מצבים של חוסר יציבות פיננסית שקרו בתחום".

השופטת דחתה את טענות ההתאחדות וקבוצות פתח תקווה כי מדובר במידע חסוי, וקבעה כי כוונת המחוקק בהחלת חוק חופש  המידע על התאחדויות הספורט היתה להביא לידיעת הציבור נתונים אלו. כמו כן, דחתה השופטת אגמון גונן את הטענה לפיה חשיפת המידע תפגע בנכונות של גורמים חוץ בנקאיים להעמיד כספים לטובת קבוצות כדורגל בעתיד, וקבעה כי ההתאחדות וקבוצות פתח תקווה העלו זאת כחשש בעלמא ללא כל בסיס.

באשר לטענה כי תיפגע פרטיות קבוצת מכבי פתח תקווה, כמו גם זו של הגורמים שהעמידו כספים לטובת הקבוצה, קבעה השופטת אגמון גונן כי בכל הנוגע לקבוצה אין בכך פגיעה בפרטיות שכן מדובר בגוף דו מהותי הפועל לטובת הציבור. אשר לפרטיות מעמידי הכספים קבעה השופטת, כי לא נעשה הליך ראוי לבירור טענותיהם לעניין זה והורתה להתאחדות לעשות כן, לאור שיקולים עליהם עמדה בפסק הדין ובעיקרם חופש העיתונות וחשיבות הביקורת הציבורית.

"ללא פרסום המידע המבוקש בעתירה זו, נמנעת מהציבור יכולת הפיקוח על התקשרויות של קבוצות הכדורגל בהסכמי הלוואה או הסכמים להעמדת בטוחות, וממילא נמנעת מהציבור האפשרות להבעת עמדה בנושא זה. גישה למידע, ורק היא, תאפשר לציבור להפריך או לאשש, תחושות או חששות בקשר להתנהלות הרשות לבקרת תקציבים, ולבחון האם אשרה תקציבים כראוי. העובדות אינן מצויות בידי הציבור ומכאן הבקשה למידע וההצדקה לזכות לחופש מידע… במקרה שלפניי מתעצמת חשיבותה הציבורית של העתירה, שכן הפעולה העיתונאית לחשיפת המידע דנן אינה מסתכמת באינטרס הכלכלי הצר של העותרת, רשת שוקן, אלא היא מגשימה את האינטרס הציבורי למידע ושקיפות" כתבה השופטת בהחלטתה.
______________________________

לצפיה ודירוג כבוד השופטת ד"ר מיכל אגמון גונן

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות