מצב החירום בבתי המשפט הוארך בשבוע, לצורך התארגנות; בהמשך יתקיימו דיונים גם אחרה"צ

לפי פניית מנהל בתי המשפט ועל דעת נשיאת בית המשפט העליון, החליט השר אוחנה להאריך בשבוע את מצב החירום, על מנת להיערך באופן מיטבי. כמו כן, בתי משפט השלום יחלו בשמיעת דיונים בשעות אחר הצהריים
דנה לווינסקי |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
עם השר אמיר אוחנה, צילום: פלאש 90

החל מיום 17.5.2020, תתווסף לפעילות בתי משפט השלום ברחבי הארץ משמרת דיונים שתתקיים אחר הצהריים, כך שהדיונים יתקיימו עד השעה 18:30. הארכת יום הדיונים נועדה לסייע בשמירה על הוראות משרד הבריאות, ולהבטיח עמידה בתנאי התו הסגול שבמסגרתם פועלים בתי המשפט בימים אלו.

באופן זה יתאפשר לרווח את לוח הדיונים ולווסת את מספר הנוכחים בהיכלי המשפט בכל עת. מהלך זה יסייע גם בהקטנת מלאי התיקים שהצטבר במהלך משבר הקורונה, תוך הגברת הנגישות לציבור ברחבי הארץ והגמשת שעות הפעילות בהתאמה לתנאי המשק בעת הזו.

סוגי העניין והתיקים שיידונו במשמרת אחר הצהריים יהיו בהתאם לעניינים שנשמעים בבתי המשפט בכל רגע נתון לפי כל דין, ולפי שיקול דעת נשיאי בתי המשפט.

לפי פניית מנהל בתי המשפט, ועל דעת נשיאת בית המשפט העליון, החליט השר אוחנה להאריך את מצב החירום במערכת המשפט בשבוע אחד – על מנת לאפשר למערכת המשפט להיערך באופן מיטבי לחזרה מלאה לשגרה.

שר המשפטים, אמיר אוחנה, חתם היום (ה') על התקנות המאריכות את מצב החירום בבתי המשפט, בתי הדין לעבודה, בתי הדין לערערים, בתי הדין הדרוזיים ובבתי הדין השרעיים עד ליום 17 במאי 2020 – וזאת במטרה לאפשר למערכת המשפט להיערך באופן מיטבי לחזרה מלאה לשגרה.

ההחלטה התקבלה לאור מכתבו של מנהל בתי המשפט, השופט ד"ר יגאל מרזל, אשר נשלח על דעת נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, ובו צוין, בין היתר, כי חזרה למתכונת שגרה לאלתר – לא תאפשר את קיומם הסדיר של דיונים בעניינם של עצורים ואסירים, וכן שחזרה מלאה לשגרה אינה אפשרית עדיין נוכח הצורך לעמוד בהוראות ה"תו הסגול".

לפיכך, ובשל הצורך להמשיך לשמור על הנחיות משרד הבריאות, ובהתייעצות עם כל הגורמים הרלוונטים לרבות לשכת עורכי הדין, הסנגוריה הציבורית הארצית והפרקליטות – הוחלט כי מצב החירום יוארך בשבעה ימים.

במקביל, ובהתאם להודעתו של מנהל בתי המשפט על דעת הנשיאה חיות, יורחבו באופן משמעותי סוגי העניינים בהם מערכת המשפט תוכל לדון – כך שבמרבית הערכאות תוחזר הפעילות באופן כמעט מלא – באמצעות הודעת נשיאת בית הדין הארצי לעבודה והודעת מנהל בתי המשפט אשר צפויות להתפרסם בזמן הקרוב.

בתוך כך, הוחלט כי בשבעת הימים הללו ההוראה הקבועה בתקנה 4 לתקנות שעניינה ״הארכת מועדים״ לא תחול על בתי המשפט, על בתי הדין לעבודה ועל יתר הערכאות. משמעות הדבר היא כי לא תהיה הארכת מועדים מכוח מצב החירום המיוחד.

יודגש כי מצב החירום המיוחד בלשכות ההוצאה לפועל לא הוארך מן הטעם שלשכות ההוצאה לפועל ערוכות לחזור לפעילות מלאה ולהעניק שירות לציבור בכפוף למגבלות ולהנחיות משרד הבריאות.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות