אושר: הסמכת המשטרה לאכן טלפונים לצורך אכיפת בידוד

בצל משברי הקואליציה, הכנסת התחילה לעבוד, ומתחילה בתהליך אישור החוקים שיחליפו את תקנות שעת החירום
מעין לביא |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
מליאת הכנסת. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – נתוני תקשורת) (הוראת שעה – נגיף הקורונה החדש) (קבלת נתוני מיקום לצורך פיקוח על קיום הוראות הבידוד), התש"ף-2020. 49 תמכו בהצעה מול 26 מתנגדים ונמנע אחד. ההצעה תועבר לוועדה המסדרת, שתכריע היכן היא תוכן לקריאה שנייה ושלישית.

מוצע לקבוע הוראת שעה לתקופה של שלושה חודשים, או עד תום תוקפו של צו בידוד בית (לפי המועד המוקדם) המסמיך את משטרת ישראל לקבל באופן מדגמי נתוני מיקום של אדם החייב בבידוד, ללא צו בית משפט, זאת לצד קביעת הוראות המגבילות השימוש בנתונים, לפיקוח על קיום חובת הבידוד או בקשר אליו בלבד.

עוד מוצע, לקבוע הוראות למחיקת הנתונים וחובת דיווח ליועץ המשפטי לממשלה ולוועדה בכנסת ופרסום נתונים בעניין זה לציבור. כן מוצע לקבוע כי הוראות לעניין עיון במידע, והבטחת השימוש בו בהתאם להוראות, יקבעו בנוהל שתקבע משטרת ישראל, בהסכמת משרד הבריאות ובאישור היועץ המשפטי לממשלה.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "עקב עמדת גורמי המקצוע במשרד הבריאות, ולפיה האמצעי החשוב ביותר להתמודדות עם התפשטות הנגיף הוא בבידוד החולים ואלה שבאו עימם במגע, יש צורך במתן כלים לפיקוח אפקטיבי על קיום הוראות הבידוד. בשל כך מוצע בתיקו זה להסמיך את משטרת ישראל לקבל נותני מיקום של אדם החייב בבידוד, באופן מדגמי, בנקודת זמן מסוימת ובאופן שאינו מתמשך או רציף.

"סמכות פיקוח זו היא חריגה ביותר ונועדה לאפשר למשטרה לסייע למשרד הבריאות לפקח על הוראות צו בידוד בית, ועל ידי כך לצמצם את התפשטות המחלה ולהבטיח ככל האפשר את בריאות הציבור.

"פיקוח בדרך האמורה יאפשר קבלת נתוני מיקום אשר יהוו אינדיקציה ראשונית לעניין קיום תנאי הבידוד תוך צמצום הממשק של המשטרה עם החייבים בבידוד המקיימים את חובת הבידוד כנדרש. כמו כן, פיקוח כאמור יאפשר לצמצם את סכנת ההידבקות של שוטרים בנגיף, למקרים שבהם חשיפה זו נדרשת והכרחית".

שר המשפטים, אמיר אוחנה, הציג את ההצעה ואמר: "אכן מדובר בסמכות פיקוח חריגה, המדובר באזרחים שלא פשעו ולא חטאו. הממשלה אינה מקלה ראש בכך ואולם לנוכח מצב החירום בו נמצאת מדינת ישראל סמכות חריגה זו נדרשת על מנת לסייע למשרד הבריאות לפקח על הורות הבידוד".

ח"כ עופר כסיף: "אני חושב שכולנו כאן מסכימים שזמנים קשים מצריכים החלטות אמיצות, ואכן כבר יותר מחודש ימים אנו חיים תחת מגבלות תנועה מחמירות ותנאי ריחוק פיזי. אבל, חברי הכנסת, זה שיש לנקוט בצעדים אמיצים לא אומר שיש להתיר כל רסן ושיקול דעת. מעקב תנועה פולשני ע"י גופי ביטחון זה צעד שלא נקטה אף מדינה דמוקרטית. עד כה במדינות רבות בחרו במקום זאת לצייד את האזרחים באפליקציות המותקנות באופן וולונטרי. חוק המעקב המוצג בפנינו אינו פתרון אלא הנזק בפני עצמו. הוא מקנה עוצמה בלתי נתפסת לממשלה כוח שאינו רק עלול לפגוע בפוטנציה אל הפוגע ומשחית מעצם קיומו".

ח"כ אורי מקלב: "אין ספק שהחוק הזה הוא נצרך וחשוב אבל הוא חוק פרובלמטי. הוא חוק מורכב מאוד מי שתי סיבות מרכזיות – הסיבה הראשונה זה החלק הערכי והסיבה השנייה זה החלק הפרקטי. בחלק הערכי להפוך אזרחים שומרי חוק תמימי דרך לחשודים בפוטנציאל זה כבר בעייתי. ובאופן מעשי, גם כיום כשאנחנו מחוקקים חוקים כאן בכנסת יש מרחק אדיר בין החוק, לשון החוק וסמכות החוק, למה שאחרי זה מה שעושים בשטח בין אם זה מדובר בבכירים יותר או בשוטרים זוטרים יותר".

ח"כ יאיר לפיד: "לאור אירועי היממה האחרונה, החודש המביש האחרון, השנה האחרונה. אני רוצה לשים הצעה מול הבית הזה, מספיק עם הפוליטיקה. בנסיבות האלה, הקמת ממשלת שחיתות מנופחת היא אסון לאומי. הרעיון שאנחנו נגרר לבחירות רביעיות, הוא מחריד. זה ניתוק גמור מהמציאות.

"לפיכך, אני חוזר להצעה שכבר העליתי. הצעה פשוטה, נקיה. ללכת לשישה חודשי הקפאה. הבית הזה יצביע על הוראת שעה לתיקון סעיף 10 לחוק יסוד הממשלה ונלך להקפאת מצב. זה נבדק משפטית, הצעת החוק הוגשה מוקדם יותר היום. המדינה צריכה יציבות. חייבים למנוע בחירות רביעיות. בעוד ששה חודשים נחזור בדיוק למצב הנוכחי".
_______________________

דיני עבודה ופיטורין קורונה
נקלעתם לבידוד? מה חובת המעסיק כלפיכם? האם אתם זכאים לשכר בעבור ימי הבידוד? האם תהיו זכאים לדמי אבטלה כשאתם בבידוד? כל השאלות בנוגע לדיני עבודה בחדר המצב שלנו בקבוצת הוואטסאפ שמנהלת עו"ד ליזה דמרי מומחית לדיני עבודה

מצטרפים לקבוצה בלחיצה כאן

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות