משבר הקורונה: הנחיות האפוטרופוס הכללי לאפוטרופסים פרטיים

חשוב: להלן הנחיות האפטרופוס הכללי המיועדים לאלו מאיתנו שאחראים, כאפוטרופסים פרטיים, לאנשים שאינם יכולים להיות אחראים לעצמם
דנה לווינסקי |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
ארכיון, צילום: מתיאס זומר

האפוטרופוס הכללי נותן דגשים להתמודדות של אפוטרופסים אישיים וציבוריים בעקבות התפרצות נגיף הקורונה. מצב החירום בימים אלו מתווסף למורכבות ולאתגר היומיומיים, איתם מתמודדים אפוטרופוסים לאדם שלעתים אף נמצא בקבוצת סיכון. מטבע הדברים, מצב זה אינו פשוט כלל ומחייב היערכות, תוך נקיטת מירב אמצעי הזהירות, כדי להמשיך לתפקד ולטפל במי שמשמשים לו כאפוטרופוסים.

ביקורים ושמירה על קשר עם האדם, בהתאם להנחיות הנוכחיות – אם האדם שמוניתם לו כאפוטרופוסים לא מתגורר בביתכם, אלא בביתו בקהילה או במסגרת מוסדית (כגון בית אבות או הוסטל), מותר לאדם אחד בלבד לבקרו, תוך שמירת ההנחיות בדבר מרחק ומגע. רצוי שזה יהיה תמיד אותו אדם.

יצוין, כי למוסדות יש שיקול דעת לקבוע הנחיות מחמירות יותר, ולפיכך אנו מציעים לבדוק מה מדיניות המוסד לפני היציאה לביקור.

במסגרת הביקורים עליכם לוודא כי האדם מודע למצב ככל הניתן, לעדכן אותו לגבי ההנחיות ולהדגיש את חשיבותן להגנה על בריאותו (שמירה יתרה על היגיינה, שמירת מרחק, איסור מגע עם אנשים בקבוצות סיכון, צמצום/ביטול פעילויות, איסור על התקהלויות, וכד') – הכל בהתאם ליכולת הבנתו.

ככל שלא ניתן לקיים שגרת ביקורים בשל הגבלה מצד המסגרת, או מטעם אחר (כגון שהאדם בבידוד או שההנחיות השתנו), יש לדאוג לכך שתתקיים עם האדם תקשורת ישירה באמצעים אחרים – טלפון, מחשב, שיחת וידאו (באמצעות הורדת אפליקציה מתאימה כגון , SKYPE, WHATSAPP ,ZOOM וכד'), ולהתעדכן באופן קבוע לגבי מצבו.

אם האדם מתגורר במסגרת מוסדית – חשוב להיות בקשר עם הגורמים המטפלים בו על בסיס יומי, להתעדכן לגבי מצבו הפיזי והנפשי, לברר אם הוא זקוק לסיוע כלשהו ולפנות לגורם שיכול לתת את אותו סיוע. שימו לב – המסגרת המטפלת אמורה לתת את המענה הנדרש לשעת חירום. אך במסגרת תפקידכם כאפוטרופסים עליכם לברר שצרכי האדם, האישיים והאחרים מטופלים כראוי, ולהיות זמינים לפניות של המסגרת המטפלת.

אם האדם מתגורר בקהילה – גורמי הרווחה והבריאות הקהילתיים (למשל ברשות המקומית ובקופת החולים) ממשיכים לתת מענה ושירותים בהתאם לצרכים וליכולות. במסגרת תפקידכם כאפוטרופסים, עליכם לברר את הצרכים של האדם במצב הנוכחי, וככל הנדרש לפנות לגורם הרלבנטי ולדאוג שהאדם יקבל מענה לצרכיו. אם האדם מסתייע בעובד זר או במטפל לפי חוק הסיעוד, יש לוודא כי חברת הסיעוד או ההשמה המעסיקה את העובד מקפידה על קיום ההנחיות, וכן להסביר אותן ולהדגיש את חשיבותן בעצמכם בפני העובד המטפל באדם.

כספים ובנקאות – עקב המצב הנוכחי, הבנקים מצמצמים שירותים פרונטליים ומקבלים קהל רק בסניפים מסוימםפּים בתיאום תורים מראש באתר או בטלפון. רשימת הסניפים הנגישים מתפרסמת, או שניתן לקבל מענה טלפוני בהתאם לפרטים המתפרסמים באתרי האינטרנט של כל בנק. במקרה הצורך ובהיעדר מענה מצד הבנק, ניתן לפנות אלינו, בדרכים ליצירת קשר הרשומות מטה ואנו ננסה לסייע מול אנשי קשר בבנקים.

דיווחים לאפוטרופוס הכללי – לאור המצב, האפוטרופוס הכללי הודיע על הארכת מועד הגשת הדיווחים הכספיים, שהיו אמורים להיות מוגשים בתקופה זו, עד ליום 31.5.20, אלא אם תשלח דרישה פרטנית מהאפוטרופוס הכללי.

בנוסף, ריכז האפוטרופוס הכללי רשימת פעולות שתסייע במילוי התפקיד בתקופה זו:

א. להבטיח שקיים מענה תומך ונגיש לאדם לשעת חירום – איש קשר טלפוני, לחצן מצוקה וכד'.

ב. קיום של קשר רציף וקבוע שלכם עם האדם – באמצעות ביקורים, שיחות טלפוניות וכד'.

ג. לוודא כי לאדם אספקה מספקת של תרופות, מזון, ציוד אישי (בגדים נקיים, מצעים נקיים, דברי רחצה והגינה) וכספים זמינים – גם למקרה של בידוד, או צמצום אפשרות התנועה של האדם או שלכם.

ד. אם האדם אינו מתגורר עמכם – לרכז פרטים ליצירת קשר עם גורמים אנושיים קרובים לאדם – מטפל סיעודי, בני משפחה, שכנים מסורים וכד'.

ה. לרכז פרטי קשר של גורמים מטפלים באדם למקרה חירום – רופא, עובד סוציאלי, פסיכיאטר, לפי העניין.
________________________________

https://obiter.co.il/lawyer/%d7%a2%d7%95%d7%93-%d7%93%d7%99%d7%a0%d7%99-%d7%9e%d7%a9%d7%a4%d7%97%d7%94-%d7%99%d7%a2%d7%9c-%d7%90%d7%a1%d7%a3/

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות