המדריך המשפטי המלא בעבירות סמים

שימוש בסמים בישראל אסור על פי החוק והדבר מהווה עבירה פלילית שבה ניתן להטיל עונשי מאסר בכלא. במאמר זה אין המלצה כלשהי לשימוש בסמים אלא אך ורק מידע משפטי בלבד
עורך דין רפאל ציק |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

במדריך זה ניתן הסבר על מה מותר ומה אסור כאשר משטרת מבקשת לבצע חיפוש, לעצור או לחקור בקשר לעבירת הסמים.

שוטרים באו לחפש אצלי סמים בבית או ברכב, מה עלי לעשות?

כאשר יש לשוטרים צו חיפוש?

 • חובה על המשטרה להציג צו חיפוש שיפוטי בו כתובים הפרטים הבאים: שמו של האדם שאצלו באים לחפש וכן כתובת מדויקת של מקום החיפוש.
 • בנוסף לכך, על פי החוק צריך שיהיו שני עדים שאינם שוטרים, אשר יהיו עדים לחיפוש של השוטרים. החשוד רשאי להביא לדירה או למקום החיפוש  תוך זמן סביר, שני עדים שהוא בוחר, ועל המשטרה להמתין.
 • השוטרים חייבים לתעד היטב את הסמים שנתפסו ולפרט היטב מי השוטרים שנכחו בחיפוש, מהו מקום החיפוש והאם היה שימוש בכוח של השוטרים כנגד החשוד.

כאשר אין לשוטרים צו חיפוש?

 • כאשר אין בידי המשטרה צו חיפוש של בית המשפט, נדרשת הסכמתכם המלאה לחיפוש של המשטרה, כאשר סירובכם לחיפוש לא ייזקף לחובתכם.
 • טיפ חשוב:לא פעם אנו נתקלים בשוטרים  שטרם החיפוש שואלים אתכם אם הם ימצאו בחיפוש משהו אסור, ואז החשוד עונה שלא ימצאו כלום ואז השוטר מתחיל בחיפוש כאילו הסכמתם לחיפוש. ולכן, חשוב מאוד לדעת שעל פי הפסיקה, אתם יכולים לסרב לחיפוש ולומר לשוטר שאין חשד סביר שעברתם עבירה ושאתם מתנגדים לחיפוש ולאחר מכן אין לשוטר סמכות לחפש אצלכם. ודבר זה יכול במקרים מסוימים למנוע ממכם תיק פלילי.
 • בנוסף לכך זכותכם המלאה לפי החוק לומר שאתם שומרים על זכות השתיקה ושאתם מבקשים להתייעץ עם עורך דין באופן מיידי.
 • חשוב לציין שהחוק מתיר למשטרה לבצע חיפוש ללא צו וללא הסכמה, במקרים הקבועים בחוק בלבד, כמו בזמן שיש חשד שמתבצעת עבירה פלילית או שהתבצעה לאחרונה עבירה פלילית, אדם הנמצא במקום מבקש עזרה מהמשטרה או כאשר מדובר באדם שנמלט ממעצר.
 • חשוב לדעת שחיפוש שייעשה שלא כדין ושלא על פי החוק יכול לגרום לזיכוי בתיק הפלילי.

בן זוגי או שותפי לדירה נתפס מחזיק סמים האם זה יכול לגרום להפללתי?

אם נתפסו סמים בחדר של השותף שמתגורר בחדר אחר בבית, הסיכוי שיוגש כתב אישום נגדך בסיטואציה כזו הוא נמוך, אך כל מקרה לגופו.

במשרדינו טיפלנו במספר רב של לקוחות בתיקים מהסוג הזה וברוב המקרים הבאנו לסגירת התיק נגד החשוד או לזיכוי הנאשם.

אם נתפסו סמים בחדר של השותף שמתגורר באותו חדר, ייתכן ויוגש נגד שניכם כתב אישום, מאחר ולשניכם יש שליטה על הסמים כאשר גם עצימת העיניים וההתעלמות מהסמים של השותף שאינו קשור לסמים, יכולה לגרום להפללתו.

בדיקות דם, שתן ורוק לאיתור סמים, מה מותר ומה אסור?

 • שוטר לא יכול לחייב חשוד לבצע בדיקות דם או שתן לאיתור סמים אצל החשוד מאחר ומדובר בבדיקות פולשניות.
 • חשוב לדעת:שבסיטואציה שהחשוד יסרב לבדיקת דם או שתן יוכלו לראות בו כמי שהשתמש בסמים אבל המשטרה לא תדע באיזה סם ובאיזה כמות מדובר.
 • בנוגע לבדיקת רוק, החוק תוקן לאחרונה וכיום המשטרה יכולה לבצע בדיקת רוק אף שאין כל חשד שהנהג הינו תחת השפעת סמים. במידה והתשובה בבדיקת הרוק חיובית, ניתן יהיה לשלוח את הנהג לבדיקות שתן או דם.
 • בכל מקרה חשוב להיוועץ עם עורך דין טרם הבדיקה.

נעצרתי בחשד לעבירות סמים, מה עלי לעשות טרם החקירה?

דבר ראשון ולפני הכל מממשים את זכותכם החוקית להיוועץ בעורך דין באופן מידי. לא פעם אנחנו נתקלים בעשרות מקרים בשנה שרק בזכות הייעוץ טרם החקירה תיקים נסגרו ולא הוגשו בהם כתבי אישום. מדובר בהליך הכי חשוב להימצאות עו"ד בכל ההליך הפלילי, אלו דקות משמעותיות שישפיעו על המשך החקירה בצורה משמעותית ואין להקל בכך ראש.

הוגש נגדי כתב אישום בעבירת סחר בסמים, מה עלי לעשות?

אם הוגש נגדכם כתב אישום ניתן חשוב שתתנו לעו"ד מקצוען לעשות את העבודה ולייצג אתכם בבית המשפט ומול התביעה. ההבדל בין מקצוען ללא מקצוען הוא ההבדל בין עונש של מאסר בכלא לבין עונש קל של עבודות שירות או שירות למען הציבור ובמקרים מתאימים אף ניתן לצאת בתיק כזה ללא הרשעה.

*המידע האמור לא מהווה יעוץ משפטי ואין בו משום תחליף לקבלת ייעוץ משפטי כנדרש.

המדריך המשפטי המלא בעבירות סמים
עו"ד רפאל ציק

עו"ד רפאל ציק  הינו עורך דין אשר עוסק בתחום הפליליבעל תואר ראשון במשפטים, משלים לתואר שני באוניברסיטת תל אביב ובעל רישיון הסמכה כמגשר.עו"ד רפאל ציק עוסק בתחום הפלילי ובעל ניסיון רב בליטיגציה הפלילית.עו"ד רפאל ציק הינו בוגר פרקליטות המדינה עם ניסיון רב בתחום הפלילי.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

  נגישות