הרוצח עמי פופר בדרך הביתה?

הרכב של שלושה שופטים מבית המשפט המחוזי מחוז מרכז, דחה את עתירת הפרקליטות וקבע כי לא הוכח מניע לאומני בגדר פעולת טרור למעשיו של עמי פופר
אייל חן |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
צבי פופר, אחיו של עמי פופר שהורשע ברצח של שבעה ערבים בשנת 1990, נואם במסיבת עיתונאים שנערכה על ידי משפחת אסירים יהודים שנשפטו בגין פגיעה בפלסטינים

הרכב של שלושה שופטים דחה את עתירת הפרקליטות וקבע כי לא הוכח מניע לאומני למעשיו של פופר, בפרט על רקע הטענה שביקש לנקום בערבי שאנס אותו. המשמעות: פופר יוכל להשתחרר שחרור מוקדם.
סנגורו של עמי פופר עורך הדין עדי קידר טוען כי הפרקליטות השמידה את החומר בתיק בניגוד לחוק: ״התנהלות המדינה מהווה רדיפה חסרת תקדים"
וועדת השחרורים המיוחדת לעניין חוק הטרור ובית המשפט המחוזי קבעו בערכה ראשונה כי שלא הוכח שהתיק של עמי פופר, שהורשע ברצח ערבים, הוא תיק של טרור וכי המניע לאומני. הפרקליטות עתרה נגד החלטה זאת והדיון בהרכב.

משמעות ההחלטות, שהאחרונה שבהן התקבלה השבוע היא כי אין מניעה לבחון את שחרורו בשחרור מוקדם ככל אסיר, בכפוף להליכי השיקום שעבר והמלצות הגורמים השונים.
פופר הורשע בשבעה מעשי רצח ועשרה ניסיונות רצח של ערבים בצומת גן הוורדים בראשון לציון אירוע שהתרחש לפני 29 שנה בשנת 1990.
בסופו של משפט בו העלה טענות למצב נפשי קשה ולבסוף הודה בעובדות כתב האישום, נגזרו עליו שבעה מאסרי עולם, שנקצבו ב-1999 בידי נשיא המדינה עזר ויצמן ל-40 שנות מאסר.
מאז חזר פופר בתשובה, התחתן, עבר תהליכי שיקום רבים, ואשתו ובנו נהרגו בתאונת דרכים קשה, בעת שהוא נהג בכלי הרכב כשהיה בדרך מחופשה באילת. מאז התחתן פופר שוב וממשיך לטענת סנגורו בהליכי השיקום.
הפרקליטות ביקשה כי התיק של פופר יוכרז כמעשה טרור תחת סעיף 40א' שנכנס לתוקף בשנת 2019 לאחר שחוקק בחוק הטרור וקובע כי מי שרצח או ביצע ניסיון רצח במסגרת מעשה טרור לא יוכל להשתחרר על תנאי שחרור מוקדם.

אלא שהערכאות השונות שהתכנסו כבר ארבע פעמים בעניינו של פופר בחנו לעומק את כלל החומרים שהובאו בפניהם ובכלל זאת את כתב האישום, הכרעת הדין וגזר הדין בעניינו, וציינו כי לא היתה בהם התייחסות לכך שקיים מניע לאומני למעשיו ולכן לא ניתן להכריז על התיק כתיק של מעשה טרור.

השבוע כאמור, דחה בית המשפט המחוזי בפעם השנייה את עתירת הפרקליטות ואישר גם הוא את קביעות הוועדה.

לצד העובדה כי כל הנפגעים ממעשיו של פופר היו ערבים, ציינו הוועדות ובית המשפט המחוזי את טענתו של פופר שלא נשללה בבית המשפט העליון, על כך שביצע את המעשה כנקמה בערבי שאנס אותו וביצע בו מעשי סדום בעת שהיה נער צעיר, וזאת כאשר ערבים נוספים ראו זאת. פופר סיפר אז כי ראה את האנס מספר פעמים בזירת האירוע ולכן בחר לבצע את מסע הירי דווקא שם.

בית המשפט המחוזי ציין כי מספר צוותי פסיכיאטרים הן של ההגנה והן של התביעה מצאו בזמנו את טענתו של פופר כאמינה וקבעו כי אכן נראה שעבר טראומה קשה של מעשה סדום שקיימת זיקה בינו לבין מעשיו של פופר.

הרכב שלושת שופטות בית המשפט המחוזי דנה מרשק מרום, זהבה בוסתן וחנה קיציס מבית המשפט המחוזי מרכז, קבע כי החלטת הוועדה יסודית ומנומקת וכי גם הוא לא מצא כי ישנה הוכחה, ולו ברף המנהלי, לכך שמדובר במעשה טרור לאומני.

"מפסק הדין שניתן בעניינו של המשיב בבית המשפט העליון ניתן ללמוד שהמשיב היה חדור רגשות נקם כלפי אדם ערבי ואחרים ערבים שצפו במעשה במהלך אירוע מיני טראומטי שחווה מצעירותו", כתבו השופטות בפסק הדין. "בנסיבות אלו, כמו הוועדה, גם אנו איננו יכולות לקבוע כיום, האם מעשיו של המשיב בוצעו על רקע של מניע לאומני כמשמעותו בחוק הספציפי בו עסקינן".
במהלך הדיונים טען עו"ד קידר מארגון חוננו שמייצג את פופר, שהפרקליטות השמידה וביערה את חומר החקירה בתיק בניגוד לחוק לטענתו הדבר הביא לכך שלצדדים ולוועדה ולבית המשפט המחוזי לא היתה יכולת לבחון לעומק את החומרים שעמדו לפני כ-30 שנה בפני בית המשפט.

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו מסר בתגובה כי התנהלות המדינה היא רדיפה חסרת תקדים: "בית המשפט דחה בפעם שניה את עתירת המדינה. התנהלות המדינה מהווה רדיפה חסרת תקדים כנגד אסיר אשר נשפט לפני שנים רבות והמדינה מנסה להחיל נגדו חקיקה חדשה באופן תקדימי.

בית המשפט פנה פעם אחר פעם למדינה ואמר בפניה שמדובר בעתירה שאינה במקומה. אולם המדינה המשיכה והתנגדה ועמדה על שלה. בסופו של דבר בהימ"ש דחה את עתירת המדינה, קיבל את הטענות שלנו והורה כי הליכי השחרור בוועדות השחרורים בעניינו של עמי פופר ימשכו".

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות