פקח הבניה בעיריית ירושלים קיבל שוחד תמורת הסדרת עבירות בניה שחיתות במחלקת הבנייה של עיריית ירושלים

פרקליטות ירושלים, הודיעה לבאי כוחם של פקח בנייה ולשני חשודים נוספים כי היא שוקלת להעמידם לדין בכפוף לשימוע בגין עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים
רונן לוי |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

החשודים בביצוע העבירות הם יצחק ביאזי – פקח בנייה בעיריית ירושלים, האדריכל חסן עבד אלקאדר ושרון שיר שפעל כ"מאעכר" בקרב תושבי ירושלים מהמגזר הערבי בתחום טיפול בעבירות בנייה.

על פי החשד בין השנים 2015-2017 קיבל פקח הבנייה מהאדריכל כספי שוחד בסך מצטבר של כ-100,000 שקלים לפחות, בעד פעולות הקשורות במילוי תפקידו כפקח. הכספים התקבלו תחת כסות של תשלום עבור עבודת תיווך שביצע פקח העירייה בין לקוחות האדריכל לבין יועץ נגישות, הלכה למעשה בעד כספי השוחד קיבל האדריכל מהפקח מידע פנימי בדבר פעולות אכיפה מתוכננות של העירייה הנוגעות ללקוחותיו, וייעץ לו כיצד לנהוג מול לקוחותיו שלהם עבירות בנייה, מתוקף הידע המקצועי שלו כפקח בנייה. בנוסף כחלק מהקשר המושחת בין הפקח לאדריכל, נקט פקח העירייה פעולות אכיפה שונות התומכות באינטרסים של האדריכל – לרבות ביקור וצילום מבנים בהם יש חריגות בנייה, זימון חשודים לחקירה, המלצות על הגשת כתבי אישום או הוצאת צווי הריסה ועוד. בביצוע מעשים אלה פעל פקח העירייה בניגוד עניינים, פגע בטוהר המידות ופעל בניגוד לנדרש מעובד ציבור בתפקידו.

הכספים שקיבל הפקח מהאדריכל, בשווי 100,000 שקלים לפחות, כך על פי כתב החשדות, מהווים "רכוש אסור" לפי חוק איסור הלבנת הון בהיותם רכוש שהתקבל, במישרין או בעקיפין, בעבירת השוחד. על פי החשד הפקח העביר לשרון שיר סך 100,000 שקלים לצורך המרתם בצ'יינג' במטרה להסתיר את מקור הכספים.

בנוסף, חשוד שרון שיר שפעל כ"מאעכר" בכך שקיבל כספים מלקוחות באזור מזרח ירושלים, שלהם או לבני משפחותיהם חריגות בנייה וכן מלקוחות הזקוקים להיתרים שונים בתחום הבנייה עבור הסדרת ענייניהם מול הרשויות. על פי החשד שרון שיר היה ידוע במזרח העיר כאדם שביכולתו להביא לטיפול יעיל בהליכים הנוגעים לחריגות בנייה, במיוחד בשל קשריו לפקח העירייה ביאזי אותו הציג ללקוחותיו. כמו כן, בהזדמנויות רבות, התחזה שרון שיר לעורך דין והציג מצגי-שווא ללקוחותיו הפוטנציאליים באשר להכשרותיו, ניסיונו המקצועי ולקשריו. לקוחות רבים התקשרו עימו ושילמו לו עשרות אלפי שקלים לטיפול בכל תיק על בסיס מוניטין זה ומצגי שווא שונים.

על פי החשד במסגרת עבודתם ייסדו פקח העירייה ביאזי ושרון שיר קשר מושחת, אשר התבטא בכך שביאזי טיפל כפקח באופן שיטתי, לאורך זמן ובמספר רב של הזדמנויות בלקוחותיו של שיר וכן העביר מידע ונקט פעולות אשר שירתו את האינטרסים העסקיים של שיר וסייעו לו להגדיל ולשמר את קהל לקוחותיו.

פקח העירייה ביאזי, שהחזיק בסמכויות אכיפה ובחופש פעולה רב בתפקידו כפקח, חשוד שפעל בניגוד עניינים חריף, תוך פגיעה בתפקידו כעובד ציבור, בטוהר המידות המתחייב אצל עובד ציבור, ובאמון הציבור במערכת אכיפת דיני הבנייה במזרח ירושלים וברשויות המינהל. בין היתר פעל פקח העירייה ביאזי בהתאם למידע שנמסר לו על ידי שיר וביצע או נמנע מלבצע פעולות אכיפה עליהן הוא ממונה, תוך התחשבות באינטרסים שלו. במסגרת הקשר המושחת סיפק שיר לפקח העירייה ביאזי טובות הנאה שונות.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות