חוזה: חשוב גם בעסקאות "קטנות"

הסכם משפטי אינו חיוני רק בעסקאות גדולות, אלא גם בעסקאות פשוטות יחסית. משפצים את פנים הבית? קונים מטבח? יש להקפיד על עריכת חוזה מסודר
מאת: עו"ד טליה שחר, משרד עורכי דין שחר כהן ושות' |
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אילוסטרציה

התקשורת מדווחות מעת לעת על קבלני שיפוצים שהחלו את העבודה ונעלמו או פשטו רגל לפני שסיימו את מלאכתם; ועל חברות מטבחים גדולות שפשטו רגל והשאירו את הלקוח הקטן ששילם להן מראש, עם חובות עתק בגין מטבח שקנה ולא קיבל, מבלי שיש לו שום אפשרות לדרוש את הכסף חזרה, מכיוון שמדובר בחברה בע"מ.

רוב הציבור יודע כי יש לבצע בחינה מדוקדקת של החוזה בעסקאות גדולות, כגון: רכישת דירה או תמ"א 38. עם זאת, בכל הקשור לשיפוצים פנימיים בדירה אין "חוק וסדר" ואין מספיק מודעות לחשיבות עריכת חוזה מסודר, שיעגן את כל הפרטים ויגן על הלקוח במקרים שבהם הקבלן או החברה פשטו רגל, נעלמו או לא סיפקו את כל מה שהובטח.


מהי משמעות החוזה?

חוזה הוא הסכם לכל דבר ועניין, שמטרתו ליצור מערכת יחסים משפטית ומחייבת בין שני הצדדים.

ע"פ חוק החוזים (חלק כללי, תשל"ג-1973) החוזה תקף אם מתקיימים בו שלושה תנאים:

  • הצעה: פניה של אדם פלוני לאדם אחר (אלמוני), שאתו הוא מעוניין להתקשר בחוזה.
  • קיבול: הודעה של מקבל ההצעה (אלמוני) לפונה, המעידה על כך שגם הוא מעוניין להתקשר בחוזה.
  • כוונה: התנהגות וכוונה בתום לב.

יחד עם זאת, חשוב לדעת שחוזה טוב אינו מתבסס רק על חוק החוזים, אלא שם דגש גם על חוקים שונים נוספים, שחלים באותה סוגיה, בהתאם לסוג ההתקשרות ואופייה. כך, למשל: בעסקאות מקרקעין יכלול החוזה גם סעיפים שונים מחוק המקרקעין (תשכ"ט-1969); ובחוזה מול קבלן תהיה התייחסות גם לדברי חקיקה רלוונטיים ספציפיים, כגון תקנות הבטיחות בעבודה (עבודות בניה, תשמ"ח-1988) וכו'.


מדוע כה חשוב שיהיה חוזה ב"שיפוצים קטנים"?

כדי למנוע עגמת נפש ואבדן סכומי כסף גדולים, חשוב מאוד לכרות חוזה שבו יעוגנו כל פרטי ההתקשרות, הגדרות העבודה הברורות, לוחות הזמנים, ביטחונות וסנקציות שיופעלו אם הספק לא יעמוד בהתחייבויותיו.

עלות של ניסוח חוזה טוב ע"י עורך דין שמתמחה בתחום, אינה גבוהה. לא מדובר בהוצאה בסך אלפי שקלים. שימו לב: דווקא בעניינים כמו שיפוץ פנימי או רכישת מטבח – עניינים קטנים ביחס לרכישת דירה – חשוב יותר להיזהר.

למרבה הצער, לרוב האזרחים אין את הידע והכלים להבין את ההשלכות שעלולות להיות לאי חתימה על חוזה טוב, במקרים שבהם הדברים אינם הולכים כשורה. גם כאשר הקבלן או הספק מבקש לחתום על "חוזה סטנדרטי", חשוב להיוועץ עם עורך דין ולוודא שהחוזה מגן על הלקוח בצורה הטובה ביותר.


מהו סעיף
Back to Back?

סעיף Back to Back הוא סעיף חשוב מאוד שמתייחס לאחריות/ היעדר אחריות של קבלני משנה אל מול הלקוח לגבי התחייבויותיהם. סעיף כזה בחוזה פוטר למעשה את הקבלן הראשי מכל אחריות בנוגע לספקים משניים שהוא הביא. כך, במקרה שהספק (למשל: חשמלאי) לא יעמוד בהתחייבויותיו – לא יוכל הלקוח לבוא בטענות אל הקבלן; וייאלץ לפתור את הנושא ישירות מול החשמלאי.


אם כך, מה חשוב שיכלול חוזה מול ספק?

שיפוץ פנימי של הבית כרוך לא פעם ברכישה גדולה מספקים חיצוניים (כגון: מטבחים, גופי תאורה, מיזוג אוויר, חדרי אמבטיה, נגרות וכו').

כאשר ההתקשרות מתבצעת דרך הקבלן, חשוב כאמור לבדוק את סעיף Back to Back. כאשר ההתקשרות היא ישירות מול הספק, החוזים הם בד"כ אחידים. דווקא מסיבה זו, חשוב לתת לעו"ד לעבור עליהם לפני החתימה, להוריד סעיפים לא מקובלים ולהוסיף סעיפים שישמשו הגנה במקרה הצורך.

כך, למשל:

  • תנאי תשלום: חשוב להתמקח על תנאי התשלום ולא לשלם הכל מראש; מומלץ לעמוד על כך שהמקדמה לא תעלה על 15%.
  • כתב כמויות: פירוט מדויק של המוצרים שעל הספק לספק, לרבות סוג החומר, מידות, תוספות וכו'.
  • אחריות: חשוב לבדוק את תקופת האחריות שמעניק הספק ולשים לב היטב למועד שבו מתחילה תקופת האחריות. כך, לדוגמה: במקרה בו מותקנת מערכת מיזוג – האם האחריות מתחילה מיום סיום ההתקנה או מיום סיום עבודת השיפוץ וכניסת הדיירים לבית? כך, למשל: מה קורה אם מערכת המיזוג הותקנה, אבל היתה בעיה ברצפות ולכן התעכבה כניסת הדיירים?
  • עיכוב בביצוע עבודה: מה קורה אם עבודת השיפוץ הסתיימה, אבל הספק מתעכב עם ההתקנה? חשוב לקבוע לוחות זמנים ולהגדיר סנקציות שיוטלו במצב כזה.
  • בטוחות: חשוב לקבוע בחוזה מה קורה במצב שבו הספק פשט רגל או אינו יכול לספק את הסחורה מסיבה אחרת; יש לבקש בטוחות שיבטיחו שבמקרה כזה יהיה הלקוח בגדר "נושה בדין קדימה".


לסיכום
: בכל עסקה, אין לזלזל בערכו של חוזה; הדברים אמורים במיוחד בעסקאות שיפוץ פנים. אל תסתפקו בחוזה הסטנדרטי שמוצע. חוזה מסוג זה מורכב משילוב חוקים, תקנות והגדרות שונות ורבות. לכן, חשוב להסתייע בעו"ד טוב, שמבין בתחום המקרקעין ומתמקצע בדיני חוזים, שיידע היכן לשים דגש; איך להתמקח ואיך לנהל מו"מ לפני החתימה על החוזה.

 

חוזה: חשוב גם בעסקאות "קטנות"
עו"ד טליה שחר

עו"ד טליה שחר שותפה ב "משרד עו”ד שחר כהן ושות’ "  עוסקת בתחום נדל"ן ומסחר, עסקאות מכר, חוזים, מקרקעין, דיני חברות וליווי עסקי משפטי.

 

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
רוצים להשאר מעודכנים בכל מה שחם בעולם המשפט?
הורידו את אפליקציית אוביטר:

אפליקציית אוביטר לאנדרואיד https://bit.ly/31H6hrk

אפליקצית אוביטר לאייפון https://apple.co/31GhGHV

לדף הפייסבוק שלנו https://bit.ly/32LKr5E

להצטרפות לאחת מקבוצות הוואטסאפ שלנו https://obiter.co.il/ask-lawyer

אתר החדשות המשפטיות obiter.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@obiter.co.il

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות