דירוג BDI בישראל והשפעותיו

הדירוג המשקף את האיתנות הפיננסית של כל אחד ואחת מאזרחי המדינה מהווה אסמכתא עבור המוסדות הפיננסיים ומשפיע על חיינו הכלכליים הלכה למעשה. מהי חשיבות הדירוג וכיצד ניתן לשפר אותו? מדריך

בשנת 2016 נחקק חוק נתוני אשראי מהפכני בישראל, במסגרתו רשאים הבנקים וחברות האשראי לקבל נתונים כלכליים על כל אזרחי המדינה. החוק נועד ליצור מאגר נתונים שישמש את המוסדות הפיננסיים לצורך בחינת ההתנהלות הפיננסית של יחידים וחברות, לצורך אישור משכנתאות והלוואות וכן עבור הליכים נוספים. המאגר המכונה BDI מאגד בתוכו נתונים כלכליים מהמגזר הפרטי מחד (בנקים, חברות אשראי, נותני אשראי חוץ בנקאי) ומאידך של גופים במגזר הציבורי (מוסדות המדינה, הרשות לאכיפה וגבייה, כונס הנכסים הרשמי ועוד).

המשמעות של דירוג ה-BDI משליכה בפועל על דירוג האשראי של כל אחד ואחת מאיתנו, ויתירה מכך על חיינו הכלכליים ביום-יום. דירוג זה מטרתו למעשה לחזות את סיכויי העמידה של הלקוח בפירעון תשלומים, והוא מושפע ישירות מרישומים חיוביים או שליליים המצויים במאגר הממשלתי.

מבולבלים? בואו נעשה לכם סדר.

אשראי

דירוג BDI מתחלק למדרג שבין 1 עד 10, כאשר 1 מסמן את בעלי האיתנות הפיננסית הגבוהה ביותר (אלו יזכו לכל התנאים והאפשרויות הכלכליות השונות, לרבות משכנתאות והלוואות בתנאים נוחים) בעוד 10 מעיד על בעלי הסיכון הגבוה ביותר. מדורגים אלו צפויים לסירוב מצד הבנקים וחברות האשראי, שלרוב מגבילות את חשבונן, כמו גם מגבלות אחרות אשר פוגעות בכושר הנזילות הכלכלית שלהם הלכה למעשה.

נשאלת השאלה, כיצד יכולים בעלי רישום שלילי לנסות ולשפר את דירוגם, כך שיוכלו לזכות לתנאים טובים יותר שישפרו את רווחתם הכלכלית?

לשם כך יש להגיש בקשה רשמית לתיקון רישומים בדו"ח נתוני האשראי של בנק ישראל (כיום כלל הנתונים הפיננסיים מרוכזים שם). בקשה זו צריכה להישלח בכתב, ומן הראוי כי תיעשה בייעוץ וליווי משפטי של עורך דין המתמחה במשפט המסחרי ויוכל להכווין אתכם בצורה מקצועית והתמצאות בתהליכים אלה על בוריים.

בקשה זו צפויה להיבחן על ידי ממונה ייעודי מטעם בנק ישראל, עליו לבחון את המידע לגביכם. כך למשל, על תיק שנסגר כנגד אדם בהוצאה לפועל להימחק תוך 3 שנים מהמאגר. לנתון שכזה למשל השפעה מרחיקת לכת על דירוג האשראי של אותו חייב.

תחום דירוג האשראי בישראל טומן בחובו עוד שלל היבטים מרתקים, מבחינה פיננסית ומשפטית כאחד. מומלץ כי במידה והינכם מתמודדים עם רישום שלילי ודירוג BDI נמוך, לפנות בהקדם האפשרי לאפיקים משפטיים, שיוכלו בחלק מן המקרים, להוביל אתכם אל עבר עתיד כלכלי טוב יותר.

לבדיקת אפיקי הפעולה המשפטיים העומדים בפניכם, הנכם מוזמנים לשיחת ייעוץ חינמית עם עו"ד אורי גמר, בעל ניסיון של שנים בשיפור דירוגי BDI. מלאו פרטים ונחזור אליכם.

דירוג BDI בישראל והשפעותיו
נגישות